Február 11-én, azaz ma veszi kezdetét a 60. Nemzetközi Filmszemle Berlinben. A különleges jubileum alkalmából itt a 13+1 érdekesség, amit érdemes tudni az egyik legfontosabb filmes eseményről!
A bocsok:Az Arany Medve tervezője Reneé Sintenis, aki a velencei oroszlán illetve a cannes-i pálma mintájára szintén Berlin címeréből vette a medve motívumot. Az Arany és Ezüst kitüntetés mellett 1951 és 1956 között kiosztották a Bronz Medvét is, ’56-ban a közönség szavazatai alapján; ezen kívül számos más díj tűnt fel és szűnt meg az évek során. A legtöbb Arany Medvét, összesen tizenhármat amerikai filmek gyűjtöttek be, nyolccal a franciák állnak a második helyen az összesített ranglistán, őket a britek követik 7 győztes trófeával, míg pl. Ang-Lee Tajvanból két jutalommal büszkélkedhet. Legutoljára 2002-ben adták ki a fődíjat megosztva. 2007-től rövidfilm kategóriában is odaítélik az Arany és Ezüst Medvét. A legelső Arany Medvével kitüntetett női rendező 1975-ben Mészáros Márta volt Örökbefogadás című filmjével, filmjei számtalanszor szerepeltek a fesztivál meghívottjaként.
Az idei program:
A hivatalos program 392 filmet tartalmaz, a legtöbb bemutató ezek közül európai vagy világpremier, ezeket a fesztivál különböző szekcióin tartott összesen 1000 vetítésen láthatja a közönség. A legjobban képviselt ország talán nem meglepő módon a házigazda. Németország 91 filmmel képviselteti magát a fesztiválon.
A szekciók:
A nézők számára a legrizikósabb szekciónak a Fiatal Filmesek Nemzetközi Fóruma számít (Das Internationale Forum des Jungen Films), hiszen ide kerül minden kísérlet, esszé, avantgárd, politikai riport és minden eddig ismeretlennek számító újítás. Hasonlóan vérpezsdítő újdonságokat szokott kínálni a függetlenek szekciója, a "Panorama". A Generáció (Generation) elnevezésű részleg a 3 és 18 év közötti ambíciózus német utánpótlás alkotásaiból szemezget, a Retrospektív idén a fesztivál 60 évéből nyújt áttekintést „PLAY IT AGAIN” címmel.
A Berlinale csúcsa:
A versenyprogram idén 18 ország 26 filmjét válogatták a szemle versenyprogramjába, ezekből 20 az Arany és Ezüst Medve-díjért mérettetik meg a Berlinale Palotában.
Celebritás:
2010-ben a berlini vörös szőnyegen Pierce Brosnan, Jackie Chan, Günter Lamprecht, Gérard Depardieu, Leonardo DiCaprio, Doris Dörrie, Michael Winterbottom, Martina Gedeck, Shah Rukh Khan és Sibel Kekilli vonulnak végig.
A zsűri:
A Werner Herzog rendező által vezetett zsűri összesen mintegy 50 tagból áll, minden trófea sorsáról ők döntenek.
A közönség:
Dieter Kosslick fesztiváligazgató nyilatkozata alapján „a közönség a lehető legjobb”, hiszen, mint mondta, még a legnehezebb és megerőltetőbb filmekről is lelkesen vitatkozik, kérdez és tíz napon át részt vesz a mozis világkörüli utazáson. 2009-ben 180.000 belépőjegy kelt el, ami várhatóan idén is minimum ennyi lesz, hiszen a Berlinale újra kerek évszámhoz érkezett!
A szakma:
Több mint 19.000 szakmai érkezik 120 országból, köztük 4000 újságíró akreditálja magát a Szemlére – köztük Kresméry Dávid a Kultúrparttól, aki videókkal jelentkezik majd rendszeresen a helyszínről a Mozgóparton!
A legrövidebb film:
A Jun Yumi dél-koreai rendező "Shuhaksihum" című filmje a maga két percével a legrövidebb itt bemutatkozó alkotás, a rövidfilm kategóriában indul.
A leghosszabb film:
Dominik Graf "Im Angesicht des Verbrechens" (A bűnnel szembenézve) az 1920-as években játszódó szerzői film 500 perces hosszával messze a mezőny leghosszabbja, így szünettel kerül levetítésre.
A várva várt tetőpont:
Az idei év egyik legkülönlegesebb eseménye minden bizonnyal Fritz Lang klasszikusának, a Metropolis című örökzöld vetítése lesz; a restaurált eredeti kópiát a Brandenburgi kapunál felállított szélesvászonra vetítik majd.
Öko-bio:
A jubileumi Berlinalén spórolnak a papírral és az árammal, a sztárokat pedig környezetbarát autókon szállítják az eseményekre.
Magyarok: