Egymillió kattintás, 450.000 látogató, 6300 filmiparos, 4000 újságíró. És mi újság a filmekkel?
Ma kezdődik az 60. Berlinale. A vörös szőnyeget már porszívózzák, a szállodákban minden hely elfogyott, a színészek az autogramírást gyakorolják.Az idei, jubileumi szemlén számos visszaemlékezést láthatnak a nézők, Fritz Lang filmrendező Metropolis című, 1926-os klasszikus némafilmjének restaurált változatát holnap este mutatják be, melyet a Friedrichstadtpalastból vetítik a Brandenburgi kapura feszített vászonra.
Berlin zöldbe borul, legalábbis ezt ígéri Ditrich Kosslick szemleelnök. Igyekeznek mérsékelni a papírfelhasználást, és környezetbarát autókon fognak furikázni a sztárok. A sajtóanyagokat kölcsönözni lehet majd, viszont nagyobb teret biztosítanak az elektronikus médiának.
Az idén 5873 nevezésből 400 mű kerül a különböző szekciókban bemutatásra. A legnagyobb érdeklődés a nagyjátékfilmeket kíséri, Roman Polanski The Ghost Writer című filmje mellett többek között a Bal-The Honey című török, a Der Rauber című osztrák, a My Name is Khan című indiai, a Na Putu-On The Path című boszniai és a Shekarchi- Zeit des Zorns című német-iráni film is bemutatásra kerül.
A sztárok is elengedhetetlen kellékei a fesztiválnak, Jessica Alba, Ewan McGregor, Ben Stiller, Gérard Depardieu, Shah Rukh Khan, Leonardo DiCaprio vagy éppen Ben Kingsley egyaránt ott lesznek.
A nemzetközi zsűri elnöke Werner Herzog filmrendező. Az elnökletével működő testület amerikai, olasz, szomáliai, német, kínai és spanyol tagjai - köztük Renée Zellweger - döntenek a medvék sorsáról.
A nyitófilm Wang Quan-an Tuan Yuan Apart Together című szerelmi története lesz. A kínai rendező 2007-ben kapta meg a fődíjat, a Tuja házasságért.
A Berlinalén debütál Roman Polanski legújabb filmje, a The Ghost Writer című politikai thriller is, a rendező azonban távol marad, nem oldották fel házi őrizetét.
Egy kis történelem
Az első fesztivált 1951-ben rendezték meg Nyugat-Berlinben amerikai támogatással. Ekkor még Sophia Loren, Gery Cooper és Cary Grant vonult végig a vörös szőnyegen, de mindenki megfordult itt aki számított az elmúlt hatvan évben.
A politikai nyomás enyhülésével, 1974-ben az első szovjet filmet is levetítették. Orosz barátaink lelkesedése nem tartott sokáig, öt évvel később a Szarvasvadász elleni tiltakozásul a Szovjetunió visszavonta nevezéseit, és velük együtt az összes kommunista ország is, kivéve a renitens Romániát. Az újraegyesítés után a összberlini rendezvénnyé vált a fesztivál.
Magyarok mindenhol
Bár a főprogramba nem kerültünk be, Hajdu Szabolcs és a Bibliotheque Pascal meghívást kapott a Fórum szekcióba, a fiatal tehetségeket bemutató Talent Campus programban pedig Nagypál Orsolya és Zomborácz Virág filmrendezők, valamint Vízkelety Márton operatőr vesznek részt.Szász János pedig a koprodukciós vásáron mutatja be filmtervét. A Shooting Star programban idén nem láthatunk magyar színészeket felvonulni, vezetőjének két évre Vezér Évát a Magyar Filmunió vezetőjét választották.
Arany Medve Díj:
Mészáros Márta: Örökbefogadás- 1975
Hamu (rövidfilm)- 1992
Ezüst Medve Díj:
Lugossy László: Azonosítás- 1976
Sándor Pál: Herkulesfürdöi emlék- 1977
Szabó István: Bizalom ( legjobb rendezés)- 1980
Fábri Zoltán: Requiem- 1982
Lugossy László: Szirmok, virágok, koszorúk- ( zsűri különdíja) 1985
Varga Csaba: Auguszta etet- ( rövidfilm) -1986
Mészáros Márta: Napló szerelmeimnek- 1987
Balogh Zsolt: 1968-1990
Szabó István: Édes Emma, drága Böbe ( a zsűri különdíja) -1992
Milorad Krstic :My Baby Left Me ( rövidfilm)- 1995
Berlinale Kamera Díj: Mészáros Márta-2007