A "cseh Hollywood" manapság csak árnyéka régi dicsőségének, a prágai Barrandov hatalmas stúdiói üresen tátonganak. Az egykori forgatóparadicsom megmentésére megszavazott cseh program az EU zöld jelzésére vár.
Barrandovban, a csehszlovák film nagy korszakában olyan alkotások születtek, mint az 1960-as években az Egy szöszi szerelmei vagy a Szigorúan ellenőrzött vonatok, majd a nagy külföldi befektetőkkel a Yentl és az Amadeus az 1980-as évtizedben, később pedig a Mission Impossible, a Bourne-rejtély, a Penge II, a Narnia krónikáinak több része, a Grimm, az Twist Olivér, vagy a Casino Royale és a Hannibal ébredése - megannyi megaköltségvetésű mozi.A filmgyár tapasztalt mesterei most minden reményüket Brüsszelbe vetik, ahol az Európai Bizottságnak hamarosan döntenie kell: megadja-e nekik az eszközöket ahhoz, hogy újra magukhoz édesgessék a külföldi producereket.
Az 1933-ban felavatott stúdiók Európában a legrégebbiek és a legnagyobbak közé számítanak, és mindig nevezetesek voltak magas szakmai színvonalukról. Egy ideje azonban Barrandov árai nem elég vonzóak a határokon túli befektetők számára.
"Németország, Magyarország, Nagy-Britannia és más országok a filmgyártás fellendítésére szolgáló programokat léptettek életbe, ez a mi versenyképességünket is érintette" - magyarázta Ludmila Claussova, a cseh Filmbizottság külföldi produkciókkal foglalkozó illetékese. "A külföldi producerek 2008-ban alig 15 százalékát költötték el nálunk annak, amit 2002-ben fizettek ki. Több száz ember vesztette el állását vagy kényszerült más munkát keresni magának". E hanyatlás láttán a cseh kormány is akcióba lépett: októberben olyan kompenzációs programot dolgozott ki, amelynek értelmében a külföldi produkciókba befektetett összegek 20 százalékát megtérítik a jövőben. A parlamenti képviselők által is támogatott tervezet jelenleg még az EU zöld jelzésére vár. Az elvesztett paradicsomuk feltámadásáról álmodó barrandovi illetékesek várva várják a boldogító brüsszeli igent.
"Reklámfilmek forgatásából élünk" - mondta lakonikusan Petr Cernak, a Prága déli külvárosában található kiterjedt komplexum intendánsa, rámutatva a 2000 négyzetméter alapterületű 6-os stúdióra. Az épület falai között nemrég Roger Federer és Claudia Schiffer forgatott reklámspotokat, a munkások pedig éppen egy sörmárkát népszerűsítő spot díszletét készítik elő.
"A 10-es stúdiót a Babilon forgatásakor Gérard Dépardieu avatta fel. A Narnia krónikáinak első része a 8-as stúdióban készült" - magyarázza az illetékes, akinek szavai szinte elvesznek az ultramodern 8-as, 9-es és 10-es műteremben, amelyek választófalai mozgathatók és így együtt gigantikus 4000 négyzetméteres stúdióvá alakíthatók át. Ezek a létesítmények a nagy fellendülés idején készültek és ma reménytelenül üresnek tűnnek.