A farsang ünnepének ókori elődje orgiák igazi sorozata volt: eleinte titokban, rendszerint éjjel tartották, előbb csak nők, később nők és férfiak együttes részvételével. Mára a jó és a rossz harca tavaszvárássá, téltemetéssé szelídült, a szokások vidékenként, kontinensenként nagyon különbözőek; ezek közül szemezgettünk világszerte.
Ruhr-vidékNizza
Dél-Franciaország 500 ezer lakosú tengerparti nagyvárosába évente több mint egymillió ember érkezik, hogy élvezze az egyre színesebb, látványosabb téltemető vigasságot. Ilyenkor a városban és környékén már virágzik a mimóza, nagy üvegházakban pedig a felvonulást díszítő virágok - szegfűk, gerberák, verbénák - tömegét tenyésztik a karnevál idejére. Ezer muzsikus és táncos szórakoztatja majd a vendégeket platós, feldíszített teherautón vonulva. Esténként tűzijátékban gyönyörködhet a szórakozni vágyó tömeg. A karnevál idejére a várost is földíszítik, kirakatversenyt rendeznek, mert a karnevál előkészítése és megrendezése komoly iparággá fejlődött. Az idei karnevál a környezetvédelem jegyében zajlik: ennek érdekében már a múlt nyáron megkezdődött Nizzában a Velobleu ’kék bicikli’ program, és a természetvédelem jegyében 20 olyan, virágokkal díszített kocsi fog végiggördülni a főutcán, amely szén-dioxid-kibocsátását maximálták.
Velence
A gondolák és lagúnák városának karneválja világszerte ismert, ősi hagyományokra épül, viszont kevésbé látványos, mint a riói karnevál. Mint mondják: a riói kellemes, a velencei pedig szép.
Húshagyókedd a karnevál utolsó napja és egyben a csúcsnapja is. Az utolsó napon búcsúznak el a Karnevál Hercegétől, és ahogy az első napon mindent odaadtak neki, ekkor mindent elvesznek tőle, elkísérik utolsó útjára és megsiratják. Még bíróság elé is cipelik, rákennek minden rosszat, ami a városban történt, kiszabják rá a büntetést, majd a nép elkíséri a máglyához. A máglyánál az élő alak helyet cserél egy felöltöztetett szalmabábúval, amit tűzre vetnek. Ez a megtisztulást jelképezi, a természet végre kilép a télből és újra életre kel.
Quebec
New Orleans
A New Orleans-i karnevál a legrégebbi ismert karnevál az Amerikai Egyesült Államokban, a Mardi Gras felvonulást hagyományosan a város francia negyedében tartanak. Az eseményre évente közel egymillió ember látogat el.
A Mardi Gras idején a félig - vagy egészen - meztelen testek valaha nagy felháborodást keltő látványa ma már szinte közhelynek számít a francia negyed kártyavetőktől és tenyérjósoktól egész évben zsúfolt utcáin. A mind nagyobb költségeket fölemésztő karnevál legfőbb pénzforrását a szerencsejátékok, a lottó és a bingó jelentik.
Rio de Janeiro
A farsangi szezon alatt Rio de Janeiro néhány napra a világ fővárosává válik. Bár a szambazene 1917-től hivatalosan a karnevál aláfestő zenéje, a parádén a látványos jelmezek mellett a szamba is főszerepet kap, hiszen ilyenkor mérik össze tudásukat a legjobb szambaiskolák táncosai a brazil farsang főutcáján, a több mint másfél kilométeres Sambadronon. A karneválra mintegy háromszázezer turista érkezik rendszeresen, a méregdrága jegyek ellenére – a legjobb helyekért 50 000 forint körüli összeget kell fizetni – nagyon hamar elkelnek. A szamba ritmusa varázsolta a karnevált hamisíthatatlan brazil ünneppé, az ország identitásának elemévé: a ritmus a tradicionális afrobrazil lundu és frevo keveréke a portugálok által behozott polkáéval.
Napjainkban az Escuelas de Samba, a szambaiskolák két kilométer hosszú felvonulása vagyont érő, s egyben ezért sokak által vitatott üzleti vállalkozás. Idén még perre is sor került, mert egy hétéves kislány is szambakirálynőként, iskolája vezető táncosaként vesz részt a forgatagban. A per indítványozói felvetetették azt a kérdést, hogy ez az alapvetően erotikus tánc és felvonulás korhatáros-e. Mi sem bizonyítja a kérdés jogosságát, hogy idén 55 millió óvszert osztanak szét a karneválon. Mindemellett van az ünnepségnek egy másik arca is: a kábítószerrel kapcsolatos bűnözés, a maffialeszámolások és terrormegfélemlítések gyakoriak a Rio de Janeiro dombjaira felhúzódó nyomornegyedekben, a favelákban.
Japán
Japánban a Hounen Matsurihoz, a megújulás és termékenység ünnepéhez kötődve minden év március 15-én óriási, két, két és fél méteres fából faragott falloszokat körbehordva vonulnak fel a „karneválozók”. A felvonuláson az ország minden területéről érkező honiak mellett egyre több külföldi vesz részt, és rengeteg szaké fogy, ami a téves hiedelmekkel ellentétben nem rizspálinka, hanem amolyan rizsből hordókban erjesztett borféleség. Bár a fesztivál nagyon sok látványos, vicces elemet tartalmaz, háttere és hagyománya komoly, hiszen a szentélyről szentélyre vonulás, a jólét és gondviselés helyei között a szellemekkel való megbékélés vallásos eredetű.
Közép-Kelet-Európa: ld. a cikk első részét itt!