Óriási tiltakozást váltott ki a britek körében a hír, hogy el akarják adni a londoni Abbey Road legendás zenestúdióját. Ezért az angliai történelmi épületörökséget kezelő szervezet, a National Trust a közvéleményhez fordult azzal a kérdéssel: indítson-e kampányt a világ talán legismertebb stúdiójának megmentéséért.
A patinás emlékű stúdiókomplexum 1929 óta az EMI zeneműkiadóé, ám a cég, amelyet három éve megvett egy befektetési társaság, súlyos anyagi helyzetben vergődik: legutóbbi pénzügyi évéről 1,7 milliárd font (530 milliárd forint) adó előtti veszteséget jelentett, és nyár elejéig 120 millió fontot kell valahogy összeszednie esedékes banki tartozásainak törlesztésére.A brit sajtóban a napokban elterjedt, hogy az EMI piacra dobná az Abbey Road-i stúdiót is.
Jóllehet a társaság ezt nem erősítette meg, az értesülés hallatán azonban szinte az egész ország megmozdult, és mások mellett a BBC zenei csatornáit is hallgatók ezrei hívták, kérve, hogy valaki - lehetőleg a National Trust - mentse meg a nemzeti intézménynek tekintett stúdiót. Ezt a megoldást támogatná például Sir Paul McCartney, a Beatles egykori gitárosa is.
A tagdíjakból és adományokból gazdálkodó, független National Trust, amelynek feladata a történelmi épületek megőrzése és fenntartása a nemzet számára, ennek hatására közölte: nem gyakori, hogy a lakosság spontán módon javasolja a szervezetnek valamely híres épület megvásárlását, de a jelek szerint az Abbey Road-i zeneközpont "nagyon a nemzet szívéhez nőtt".
Éppen ezért a csoport hivatalosan is országos - sőt nemzetközi - körkérdést tesz fel, annak kipuhatolására: akarja-e a nép a stúdiók "megmentését". A válaszokat a Facebook vagy a Twitter közösségi portálokon várja a szervezet.
A National Trust közölte: ha a "népi kezdeményezés" kellő lendületbe jön, a szervezet megfontolja a hivatalos kampány elindítását. A csoport hangsúlyozza: egyelőre semmilyen vételárjavaslat nem ismert, de az épületegyüttes - amely a jómódú észak-londoni St. John's Wood kerületben található - becslések szerint 10-30 millió fontot érhet.
A brit sajtó szerint azonban egyelőre nem tudni, hogy az EMI a szerény fehér stúdióépülettel együtt az Abbey Road márkanevet is eladná-e.
Az utcanévből a Beatles csinált világmárkát, azonos című, 1969-ben kiadott utolsó előtti albumával, aminek a borítóján a stúdió előtti zebrán masíroznak át az együttes tagjai.
A gyalogátkelő a Londonba látogatók egyik zarándokhelye: gyakran látni, amint a turisták a fotót utánozva ugyanitt átvonulnak az utca másik oldalára. Az Abbey Road-i stúdió mindazonáltal korántsem csak a Beatles dalait rögzítette. Megfordult itt a leghíresebbek közül Cliff Richard, a Pink Floyd, a U2, az Oasis, Rod Stewart, a Spice Girls, a Take That, Amy Winehouse vagy éppen Placido Domingo.