Azt nem tudjuk a diszkókban a szirtaki lesz a trendi tánc, se azt, hogy kothurnust fogna-e hordani a fiatalok, bár a telitalpú”patacipőkkel” erős a párhuzam, de úgy tűnik hat év után a görögök ismét beveszik az öreg kontinenst.
A Villámtolvaj című film kedvet csinálhat a fiatalok körében ahhoz, hogy jobban megismerjék a görög mitológiát, a görög néplelket. Mi csak arra vállalkoztunk, hogy összegyűjtsünk néhány görög témájú filmet.A három Oscart nyert mozi bár panelekből áll össze, hatalmas karrier futott be. Az angol író barátsága a görög bányásszal, aki elé tárja a hellén lelket, felvillantva annak az angol számára való érthetetlenségét, sikerre vezetett. Anthony Quinn szirtakija felejthetetlen, egy világ dúdolta annak idején a dallamot. A táncnak különös kuriózumot ad, hogy Quinn-nek állítólag el volt törve a lába a felvételkor.
Krisztus még meg sem született, amikor a görögök és a perzsák megvívnak egymással. A képregényből készült filmben bámulhattuk Leónidászt, Xerxészt és még számos jóképű ifjút. A thermopülai csatát elmesélő történet persze nem valósághű, de a kidolgozott férfi mellkasok mindenért kárpótolnak. Frank Miller a Sin City írójának filmadaptációja 2007-es bemutatásakor megrohanták a mozipénztárakat, sikert hozva a színészeknek és a forgalmazónak egyaránt. Ennek hatására a Warner Bros bejelentette a folytatást.
Mi történik ha a szingli lány találkozik vegetáriánus félistennel? Kalamajka. A gyermekét mindenáron férjhez adni akaró vehemens apa, a szolid értelmiségi vej, a rengeteg rokon, és egy feltupírozott esküvő áll a film középpontjában, megfejelve egzotikusnak feltünetett görög tradíciókkal. A kissé bugyuta vígjáték, szellemtelensége ellenére sikert aratott a nézők közt.
Brad mint félisten: Trója- 2004
Brad Pitt. Ennyi elég ahhoz, hogy nők ezrei tóduljanak a mozikba. Az Akhilleuszt alakító Pitt bőrszoknyában sokak szívét megdobogtatta. Orlando Bloom és Diane Kruger mint Parisz és Helené tűnik fel, szerelmük háborúhoz vezet. A látványra éhes közönség kapott ezer hajóból álló flottát, Trója városának hű mását, 12 méteres falovat- meg némi manipulált történelmet. A görögök felháborodva vették tudomásul, hogy Hollywood átírta a „szent művet”, Homérosz Iliászát. A rendező ihletettsége állítólag gyerekkorából származik, amikor esténként a történelmi eposzt mesélték neki szülei.
A gyerekek is szüleik is rajongananak a darabért, nem hiába nyerte meg a Gyerekszínházi Szemle fődíját. Thészeusz a görög kamasz vakmerően vág bele a kalandokba, hiába próbálják fondorlatos módon megakadályozni, hogy eljusson Athénba, ám a furfangos hős mindig megmenekül. Zalán Tibor remek rímeket faragott, Fodor Tamás megrendezte, a bábosok atomszférát teremtenek, a zenészek meg mindenféle csodálatos tárggyal bűvészkednek. És hogy eközben a gyerek megismeri Homérosz történetét? Már csak hab a tortán.
Amikor a dél szerelemre lobban: A Corelli kapitány mandolinja-2001
Nicolas Cage Penelope Cruzra mosolyog, miközben a nap megcsillan a Jón-tenger felett. A Szerelemes Shakespeare rendezője a kis görög szigetre varázsolja az olasz hadsereg kapitányát, aki elrabolja az erős akaratú leány szívét. A megszálló kapitány és hadserege a háborút csak a rádióból hallgatja, az ellenszenvből rajongást kovácsol, és megmutatja a két nép baráttá is tud válni, háború ide vagy oda. Hiába a nagyszerű színészek, hiába Iréne Papas, a film nem több mint egy másfél órás csöpögés.
Adott egy Baross téren élő hajléktalan,
aki luxusszállodát örököl- naná, hogy Görögországban. Krétára repül hát, hogy megtekintse a hotelt, és persze nem tudja levetni a hajléktalan lét megszokásait. Hiába vált milliomossá, tömi magába a maradékot, és közben flörtöl Elenivel (Katerina Didaskalou) a szállodavezetővel. Rudolf Péter görögnek álcázza magát, de hiába a barna bőr és az erőltetett akcentus, a karakter hiteltelen. Ragályi Elemér, aki operatőrből rendezővé és forgatókönyv íróvá avanzsált, nem képes visszaadni se a görög- se a filmhangulatot. Kár érte.
Hála a francia cégóriásnak megtudhatjuk, hogy a görögök adták a világnak a joghurtot is. Bár abban erősen kételkedem, hogy a Korinthoszon Stracciatella ízű joghurtot fogyasztottak volna, a Danone mindent megtesz, hogy reklámjában az összes szterotípiát felvonultassa, amit a görögökkel kapcsolatban gondolunk. Van kék fehér ház, idős nénike, utalás a kultúra bölcsőjére. Azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy érdemes megnézni mitől is olyan krémes ez a csokis finomság.