Az UNESCO 2003-ban nemzetközi egyezményt fogadott el a szellemi kulturális örökség megőrzéséről, az Oktatási és Kulturális Minisztérium ennek értelmében hozzáfogott a szellemi kulturális örökségvédelem nemzeti rendszerének felépítéséhez.
Tavaly az UNESCO első magyarországi elemként a mohácsi busójárást vette fel az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára, a mezőtúri fazekasság, a kunsági birkapörkölt karcagi hagyománya, valamint Kalocsa kulturális körzetének élő hagyománya olyan érték a helyi közösségek és az ország számára, amelyekről jó példát vehetünk, és amire mindig büszkék lehetünk, ezek felkerültek a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére.A magyarországi hagyományőrzés egyik legkiemelkedőbb, nemzetközileg is elismert modellje az 1970-es években kialakult táncház-módszer, amely a szellemi kulturális örökség megőrzésének olyan integrált, közösségorientált művelődési mozgalma, mely az élet minden területét átfogóan, tudományos alapokon teszi gazdagabbá a hagyományoktól elszakadt XXI. századi ember életét.
A Táncház Egyesület egy letölthető Nyilatkozat kitöltésével és beküldésével buzdít mindenkit abbéli törekvéseinek támogatására, hogy a táncház mint módszer felterjesztésre kerüljön az UNESCO-hoz a szellemi kulturális örökség egyezmény céljait legjobban szolgáló gyakorlatok közé.
A nyilatkozatokat postai úton (Táncház Egyesület, 1255 Budapest, Pf. 153) vagy személyesen a Táncház Egyesület irodájába (1011 Budapest, Szilágyi Dezső tér 6., I. emelet) lehet eljuttatni. Beküldési határidő: 2010. február 26.
A nyilatkozat letölthető az egyesület honlapján.