A könyvkiadók és az írók képviselői is helyet kapnak a Márai Program kiadványlistáját összeállító Márai Testületben, így rövidesen elindulhat a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) nagyszabású könyvszakmai projektje - jelentették be a megállapodásban részt vevő szervezetek képviselői hétfőn, az Oktatási és Kulturális Minisztériumban (OKM).
Mint a kulturális tárca vezetője, Hiller István elmondta, a Márai Programmal egy hosszú távú, évi 1 milliárd forintból működő könyvtártámogatási és könyvszakmai projekt indul el, melynek céljai közé tartozik az olvasáskultúra fejlesztése és a kortárs magyar szerzők széleskörű megismertetése.A kezdeményezésre az ad lehetőséget, hogy januártól az NKA új finanszírozási bázison működhet: költségvetését az ötös lottó játékadójának 90 százaléka adja - emlékeztetett a miniszter, hozzátéve, ez a megoldás elvonások nélkül biztosít forrásbővülést a kulturális alap számára.
Hiller István tájékoztatása szerint a Márai Programban részt vevő könyvtárak egy 1000 címet tartalmazó, folyamatosan frissülő listáról rendelhetnek, amely 2010-ben 40 százalékban klasszikus és kortárs szépirodalmat, illetve gyermek- és ifjúsági műveket, 60 százalékban tudományos és szakkönyveket, valamint ismeretterjesztő kiadványokat és kézikönyveket tartalmaz; a listán a magyar szerzők prioritást élveznek majd.
A tárcavezető hangsúlyozta: a Márai Programban a szerző, a kiadó, a könyvtár és az olvasó egyaránt érintett, így a kezdeményezés a teljes könyvszakmai területet lefedi. A Márai Program a Könyvtárellátó Nonprofit Kft-n keresztül, minimális működési költséggel üzemel majd - jegyezte meg a kulturális alap vezetője.
A hazai könyvkiadás a rendszerváltás óta színtiszta piaci viszonyok között működött, és eddig csak "álmodozhatott" olyan támogatási rendszerekről, mint amilyeneket a filmtörvény vagy az előadóművészeti törvény biztosított más kulturális területek számára. A szakemberek úgy vélik, szükség lenne egy alkotói ösztöndíjprogramra, illetve arra is, hogy az olvasáskultúra fejlesztése szervezettebb formát nyerjen.