Pontosan tíz évvel ezelőtt történt a nagy tiszai szennyezés. Magyarország második legnagyobb folyójába cián került, ami nagy kárt okozott a víz élővilágában. Ezt a folyó azóta sem heverte ki, és nagy mennyiségű szemét minden évben érkezik Ukrajna és Románia felől.
"Szinte minden évben megtapasztaljuk azt, hogy a környező országokból, főleg Ukrajnából és Romániából nagy mennyiségű szemét érkezik a folyón keresztül hozzánk" - mondta el Kovács Sándor, a Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője a Tisza állapotáról a ciánszennyezés tizedik évfordulóján a Bács-Kiskun megye online-nak."A nemzetközi együttműködések keretében mindent megpróbálunk, hogy a szennyeződéseket elkerüljük - tette hozzá. - Ez viszont azzal jár, hogy a román félnek és különösképpen az ottani vállalkozóknak, műszaki technológiai eljárást kell váltaniuk."
"Most a Felső-Tisza vidékén nagyobb a szennyeződés - mondta. - A folyó középső részén már kevésbé érzékeljük, de ez nem jelenti azt, hogy nálunk nem tapasztalható. Szerencsére olyan nagy mértékűt, mint amilyen tíz évvel ezelőtt volt nem észleltünk. Akkor februárban cián, márciusban pedig ólom került a folyóba. Azóta kisebb szennyezések voltak, melyek értékeit ki lehetett mutatni, de szerencsére azok hatásai nem voltak olyan nagy mértékűek."
Újabban az elhagyott ukrán sóbányák okoznak problémát, a folyó megnövekedett meg sótartalma az élővilágot is befolyásolja, és az oldott anyagokat már nem lehet kivenni a vízből.
"A téli árhullám következtében most is rengeteg törmeléket hozott a víz. A halászok szerint előfordult olyan is, hogy több kilométer hosszú volt az ágakból, különböző műanyag flakonokból álló úszó sziget. Ez olyan mértékű volt, hogy motorcsónakkal nem lehetett átmenni egyik oldalról a másikra" - folytatta a főosztályvezető.
"A tavaszi árhullám még ezután fog jönni, és biztosan hoz magával törmeléket is, csak ne legyen benne mérgező anyag" – fohászkodik Kovács Sándor.