50 évvel ezelőtt indította el Frank Drake a földönkívüliek felderítésére irányuló kutatását a Green Bank-i asztrológiai kutatóközpontból: két csillag közegét megfigyelve igyekezett magnószalagra rögzíteni az űrből jövő jelzéseket.
Nos, ezek máig váratnak magukra, de az asztronómusok ezirányú reményeit a folyamatos technikai fejlődés tovább táplálja; most már az is lehetséges, hogy egyszere több milliárd csatornán „hallgatózzunk” az űrben. „20 év múlva már egyszerre millió csillagot is vizsgálhatunk majd.” - mondta egy kutató a múlt heti San Diego-i szimpóziumon. Mindazonáltal a számítógépes adatfeldolgozás gyorsulása ellenére is csak 250 év múlva várható valódi áttörés a területen, hiszen a munka ahhoz hasonlítható, amikor az egész óceánt poharanként akarnánk átvizsgálni. Így kevés az esély, hogy halat is fogjunk, ami viszont nem zárja ki, hogy élnek halak az óceánban.A földi civilizáció példája is ezt támasztja alá, hiszen erős rádiójeleket egy-egy civilizáció csak évtizedekig küld a világmindenségbe; egy modern szatellit már csak 20 vagy 75 Watt teljesítménnyel teszi ezt, ami szinte alig hagyja el a sztratoszféránkat, a radarok szélesebb frekvenciákat használnak. Így lehetséges, hogy a befogható jelek is csak 50 évnyi időt jelentenek, hogy szomszédokra leljünk, ami igen kis intervallum, és csökkenti az „egymásra találás” esélyeit, a véletlenek azonban nincsenek kizárva.
Drake optimistább kollégáinál: a 79 éves tudós úgy gondolja, az USA megfelelő forrásbiztosítása mellett 25-30 év elegendő lesz a valós eredmények felmutatásához, hiszen véleménye szerint 10.000 kommunikációra képes civilizáció közül kell rábukkanni egyre.