Amerikai kutatók megfigyelték, hogy grizzly medvék kóborolnak egy olyan térségben, amelyről eddig azt hitték, hogy kizárólag a jegesmedvék élőhelye.
A barnamedve észak-amerikai, nagytermetű alfaja vetélytársa, sőt ragadozója is lehet a Wapusk Nemzeti Park jegesmedvéinek. A grizzlyk ugyanis minden bizonnyal egy helyen telelnek a jegesmedvenőstényekkel, és a téli álomból egyszerre ébredve megölhetik azok bocsait - magyarázta Linda Gomerzano a Canadian Field Naturalist című folyóiratban, amelynek cikkét a ScienceDaily című tudományos hírportál ismertette.
A kutatók 2008 augusztusában pillantották meg az első példányt. Ezt követően átnézték az összes feljegyzést a park medveállományáról, és 1996 előttről nem találtak grizzlyk észleléséről szóló információt. 1996 és 2008 között azonban kilenc alkalommal látták a barnabundás ragadozót, 2009 nyarán pedig három további megfigyelés történt.
A tudósok eddig úgy vélték, hogy a Hudson-öböltől északra elterülő kopár, táplálékban szegény táj áthatolhatatlan akadály a Yukon vagy a Nunavut territórium felől érkező grizzlyk számára. A jelek szerint néhányan mégis átverekedték magukat, és elérték a rén- és jávorszarvasban, halban, bogyókban dúskáló kanadai Wapusk Nemzeti Parkot.
Egyelőre nem tudni, hogy maradnak-e vagy továbbállnak. Az öreg krí indiánok úgy vélik, hogy ha a grizzlyk egyszer rátalálnak egy bőséges táplálékforrásra, akkor meg is telepednek ott - mondják a kutatók. A kérdés csupán annyi, hogyan kezeljék őket. Kanadában mindkét faj megkülönböztetett figyelemben részesül: a jegesmedve Manitoba tartományban veszélyeztetettnek számít, míg a grizzlyt kipusztultként tartják nyilván.