35. alkalommal lépte túl idén a részecskeszennyezés az egészségügyi határértéket.
Az Európai Bizottság 2009 júliusában elutasította Magyarországnak azt a kérelmét, hogy kapjon haladékot a PM10 10 (mikrométernél kisebb átmérőjű finom por) napi egészségügyi határértékének betartására Budapesten. Ez azt jelenti, hogy a PM10-szennyezettség egy évben nem lehet 35 napnál többször a határérték felett.Az a tény, hogy immár az év első két hónapjában sem tudtuk betartani ezt az előírást, azzal a veszéllyel jár, hogy az Európai Bizottság súlyos büntetést szab ki az országra. Ezzel kapcsolatban a magyar kormány néhány héttel ezelőtt már megkapta az első komoly figyelmeztetést a Bizottságtól.
Budapesten évente mintegy 2000 ember idő előtti haláláért, több mint százezer megbetegedésért, összesen legalább egymillió betegen eltöltött napért felelős a részecskeszennyezés.
Tehát a fővárosban a PM10 miatt 40-szer annyian hunynak el, mint közlekedési balesetek következtében.
Mit okoz a PM10?
A PM10 az egyik oka annak, hogy az asztmás megbetegedések száma Budapesten az utóbbi 25 évben a tízszeresére, a tüdőrákosoké több mint háromszorosára nőtt. Egyre több gyermek szenved asztmában, allergiában, ami régebben egyáltalán nem volt jellemző.
Mit tesz az önkormányzat?
A Fővárosi Önkormányzat és a kormány annak ellenére nem teszi meg a szükséges intézkedéseket meg, hogy ezek régóta jól ismertek, szerepelnek Budapest 2006-ban elfogadott levegőtisztaság-védelmi programjában és az uniós szabályozásban is.
Az intézkedések további halogatása még több, egyébként elkerülhető megbetegedést és halálesetet idézhet elő. Mindezen okok miatt a Levegő Munkacsoport ismételten sürgeti a Fővárosi Önkormányzatot és a kormányt, hogy biztosítsa mindannyiunk számára a jogszabály által előírt levegőminőséget.