Tavasszal feltúrjuk a szekrényt színes ruháinkért, előrekerülnek a pörgős szoknyák, és Michelin babából elkezdünk emberré válni.
Mi okozza?
A téli hónapokban szervezetünk berendezkedik a túlélésre, nehezebb ételeket fogyasztunk. Keveset megyünk a szabadba, vagy ha mégis, jól bebugyoláljuk magunkat. Kevesebbet mozgunk, több salakanyag rakódik le a szervezetünkben, fogékonyabbá válunk a fertőzésekre. Vitamintartalékaink a végét járják. Az egész szervezet a megújulásra vár, hogy újra lendületbe kerüljön: napra, vitaminokra és ásványi anyagokra.
Mit lehet tenni ?
Étkezésünkkel erőteljesen befolyásolhatjuk ezt az időszakot. Mivel valószínűleg mindenkire rakódott egy két plusz kiló, érdemes legalább húsvétig tudatosabban étkezni.
Húsimádók próbálják csökkenteni a bevitt mennyiséget, esetleg válasszák erre az időre halat vagy a könnyebb húsféleségeket. Olajban sütés helyett, inkább párolják, vagy sütőben süssék meg a finom falatokat.
Emelett érdemes növelni a nyersen bevitt zöldségek arányát. A primőrök bár vonzóak, nem feltétlenül egészségesek. Válasszuk inkább a káposztát, céklát, almát, retket, kelkáposztát, zellert, répát. Ezek mindegyike alkalmas salátának is, de ha úgy jobban kedveli, leves is készülhet bármelyikből. A vörös káposzta lereszelve cseppnyi mustárral és mazsolával kombinálva elsőre kissé szokatlannak tűnik, nagyon finom.
A rendkívül csábító fehér kenyér helyett érdemes a barnával kísérletezésbe fogni. A címkét minden esetben olvassák el, mert teljes kiőrlésűnek gondolt péksütemények egy részét egyszerűen malátával színezik barnára. Sokféle pékárut készítenek már teljes kiőrlésű liszttel, nem kell feltétlenül az egészséges, de bűn rosszat választani, és megerőszakolni magunkat, mert az sosem vezet jóra.
Miért jobb a barna, mint a fehér?
Ezeknek a rosttartalma sokkal magasabb, mint fehér kenyereké, melyek nem tartalmazzák a gabona egészét. A megevett rostok folyadék hatására megduzzadnak, és kipucolják a bélre tapadt salakanyagok nagy részét. Ettől a belek felszívóképessége megnő, és egyszerűen jobban érezzük magunkat.
Érdemes elkezdeni kísérletezni a csíráztatással is. Olcsó, vitaminokban és ásványi anyagokban dús élelmiszert vehetünk magunkhoz ilyen módon. A magok 3-4 nap alatt válnak fogyasztásra alkalmassá. A legtöbb bioboltban lehet kapni csíráztató tálat, de egy befőttes üveg, vagy tálacska is tökéletesen jó. A retek, a hagyma vagy a mustármag kissé csípősebb, a búza vagy a lucerna teljesen más ízt ad. Bátrabbak választhatnak magkeveréket is, ezek ízorgát jelenthetnek ízlelőbimbóinknak.
A tisztítókúrák ideje is ilyenkor jön el, érdemes reggel éhgyomorra valamilyen salaktalanító, vértisztító teát meginni. Ezeket szinte bárhol be lehet szerezni. Speciálisabb esetben az adott szerv (általában vese vagy máj) tisztítását is el lehet kezdeni ezzel párhuzamosan.
Aki nem ivott eddig eleget, annak kötelező a napi 1,5 -3 liter folyadék. Soknak tűnik, de érdemes beleszámolni a reggeli teát, a levest is. A kávé vízhajtó hatású, ezért is adnak jobb helyeken a kávé mellé egy pohár vizet. Akinek nem megy a saccolás, ajánlott egy bögre, vagy egy palack amiből tudja, hol tart a napi penzum.
Érdemes hetente egyszer szaunázni is. A táskába kerüljön testápoló, és mellé egy luffa szivacs (kúszótök kiszárított termése) is, amivel az elhalt bőrt eltávolíthatjuk. További pozitívum, hogy a dörzsölés hatására a vérkeringés is fokozódik. Méregdrága testápoló helyett lehet kísérletezni a shea vajjal, sok helyen árulják 1000 Ft körül kapható tíz deka. Ez a vaj sok testápolónál jobb hatású, és nem tartalmaz mesterséges anyagokat.
Érdemes végig gondolni, vajon minden vitaminhoz, makro- és mikroelemhez hozzájut-e a szervezetünk. A vashiány egyik tünete a fáradság. Ez a hiányállapot főleg a kamaszokat és a nőket sújtja. Sok vas található a májban és a tojásban, de a bab, a lencse, a spenót és a teljes kiőrlésű gabonák is megfelelő forrást jelentenek. Érdemes odafigyelni, hogy ha vastartalmú élelmiszert fogyasztunk, együnk mellé olyat is amiben sok a C-vitamin, mert segítik egymás felszívódását.