Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
A nők kezében bármiből lehet fegyver

A nők kezében bármiből lehet fegyver

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 03. 06.
Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
2025-05-14 10:56:32

Még egy teaser készült az Oscar-, Golden Globe-, Bafta-díjas és cannes-i nagydíjas Saul fiát és a

Gyergyói népzene a Hagyományok Háza Szabadegyetemén
2025-05-13 18:00:00

A Gyergyói népzene - három generációs örökségvédelmi program megálmodói, értékmentő munkájukat, annak

Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki
2025-05-13 09:07:41

Idén is kiosztották könnyű- és komolyzenei kategóriákban az Artisjus-díjakat: összesen tizenegy zeneszerző

Jubileumi koncertet ad a PASO
2025-05-12 18:00:00

20 éve jelent meg első stúdióalbumuk, a Budapest Ska Mood. A kerek évforduló alkalmából május 24-én a

további bejegyzések a szerzőtől »

Nemrég ért el a magyar mozikba a Varga Katalin Balladája című székely bosszúfilm, amiben egy megerőszakolt nő tíz év után vesz elégtételt megrontóin. A bosszúfilm fogalmát a Kill Bill óta ismeri a sarki zöldségboltos is, most a legütősebb női mészárosokből szemezgettünk, akik minden finomságukat levetkőzve indulnak véres elégtételt venni az őket ért sérelemért.

Halálbiztos

A Kill Billt és a szamurájkardos Uma Thrumannt bőrruhában senkinek nem kell különösebben bemutatni, az viszont érdekes, hogy Tarantino azóta nagyjából csak bosszúfilmet rendezett. A Halálbiztosban a hosszú cseverészések után három nő vadássza le, veri péppé, és végzi ki egy női csizma sarkával a nőgyilkos kaszkadőrt játszó Kurt Russellt. Ha nagyon lecsupaszítjuk a Becstelen Brigantykat, akkor az is beleesik ebbe a kategóriába, a bosszúért dolgozik benne Brad Pitt zsidókból álló náciirtó csapata és a szép zsidó mozigépészlány is.



A bosszú asszonya

A művészi értékű bosszúfilmek közé tartozik a Bosszú asszonya, ami az itthon is sokat dicsért Oldboy női verziója ugyanattól a rendezőtől. Már a kezdő képsorok is gyönyörűen egyesítik a film témáit, a fehér felületeken folydogáló vér az erőszakot és a főszereplőnő megtisztulás utáni vágyát vetítik elő. A kedves Geum-jának becézett nő 19 évesen vonul börtönbe egy kisfiú elrablásáért és meggyilkolásáért, miközben a valódi elkövető szabadlábon élvezi tovább az életet. Az angyalarcú bűnös a Született gyilkosok hőseihez hasonlóan elnyeri a koreai társadalom szimpátiáját, szabadulása után viszont egykori cellatársaival belekezd a bosszúhadjárata előmunkálataiba, amihez elsőként egy pár tűzpiros magassarkút és egy míves fegyvert vesz magához. A Velencei Filmfesztiválon Aranyoroszlánra jelölték.



Legyél velem!


Szexuális kérdésekben a franciák is nyitottak, így ők is több alkotással kerültek fel a listára. A Dugj meg! című filmjüket az tette hírhedtté, hogy a rengeteg erőszak mellett igazi szexjelenetek vannak benne, és a főszereplő csajpárost ennek megfelelően két pornós játszotta. A történet két alja nőről szól, akik néha kurválkodnak és pornóznak is, majd három férfi megerőszakolja őket. Néhány kalandos vargabetű után dühösen autóba vágják magukat, és véletlenszerűen vadásszák le a férfiakat, míg az erőszaksorozat tragédiába nem torkollik. Egy jobbos, vallásos csoport végül elérte, hogy betiltsák a filmet Franciaországban, amire akkor 28 éve nem volt példa. Később Ausztráliában is betiltották, Montreálban pedig egy dühös néző betört a mozigépészhez és vetítés közben ellopta a kópiát. Magyarországon a hivatalos mozipremier szakmai nyomásra elmaradt, csak a Titanic Fimfesztiválon vetítették, és videón adták ki az eredetileg tervezett Dugj meg! Helyett a jóval enyhébb Legyél velem! címmel.



A menyasszony feketében volt

A lista legrégebbi filmjét a francia újhullám nagyja, Truffaut rendezte 68-ban. A menyasszony feketében volt egy hangulatos krimi, amiben Jeanne Moreau előbb menyasszonyból feketét viselő bosszúálló angyallá változik, majd pucéran nyilazó Diana istennővé, miután egy baráti társaság az esküvője napján lövi le a férjét. Bár a film több eleme egyezik a Kill Bill-el, például itt is megjelenik a kis füzet, amiben a leendő áldozatok nevét vezeti a főszereplőnő, Tarantino azt is tagadja, hogy valaha látta volna.



Köpök a sírodra

A zsigeri moziélményre megy rá ez a 78-as mű, ami ellen több neves kritikus kelt ki a bemutató után, mivel hosszan és kéjelegve időzik el a főszereplőnő meggyalázásán. Egy írónőt kapnak el benne egyszerű férfiak, és brutálisan megerőszakolják és megkínozzák, mielőtt odavetik a fogyatékos barátjuknak, hogy végre elveszíthesse a szüzességét. Jennifer természetesen ehhez mérhető bosszút forral, az első férfit felakasztja, a másiknak az orgazmus előtt vágja le a nemi szervét, majd az utolsó kettő egy gyönyörű motocsonakos-baltás jelenetben veszti az életét. Az amerikai filmet még a hazájában is csak megvágva mutatták be, de Írország, Norvégia és Izland egyszerűen betiltotta azzal az indoklással, hogy szórakoztató látványosságként mutatja be a nők elleni erőszakot. Roger Ebert, az ismert kritikus azt írta róla, hogy ez a legrosszabb film, amit valaha látott, és művészi érték még nyomokban sem fedezhető fel benne. A rendező, Meir Zarchi később azzal védekezett, hogy egy megtörtént eset inspirálta: egyszer segített egy megerőszakolt nőn, akit még a rendőrségen is aláztak, ezért az áldozat apja még jutalmat is felajánlott neki, de ezt nem fogadta el. Azóta már a remake-et is leforgatták, az új verzió a horror kategóriába került, és az amerikai bemutató 2010 szeptemberében várható.



Az igazság útja

Bosszúfilmet Clint Eastwood is rendezett, Az igazság útja a Piszkos Harry-sorozat egyik legjobb darabja, ami a legnagyobb kasszasikert is hozta. Az egyik híressé vált sorát (Go ahead, make my day!) még Ronald Reagan is idézte egy adóemelés elleni beszédében, Eastwood pedig ugyanazt a napszemüveget viselte benne, amit Arnold Schwarzenegger tett híressé a Terminátorral. A filmben egy testvérpárt erőszakol meg egy csapat nehézfiú. Az egyikük megkattan, a másik pedig bosszút esküszik, és Piszkos Harryvel is összemelegszik. Az első két áldozatot ágyékon lövi, az utolsó pedig egy vidámparkban végzi egy egyszarvúra felnyársalva.



Ms. 45

Egy néma varrónő ragad fegyvert a New York-i undergound filmes, Abel Ferrara kultdarabjában, miután egy nap leforgása alatt kétszer is megerőszakolják. Miután megőrül, minden férfit megöl, aki felbosszantja, többek között a főnökét is egy céges buliban, ahová apácának öltözve érkezik vöröse rúzsozott szájjal. A 81-es bosszúfilmet 97-ben véletlenül vágatlanul adta ki a Warner, de nem telt bele egy hét, és a hibát korrigálták. A főszerepet a gyönyörű Zoë Lund játszotta, aki Abel Ferrara legerősebb filmjében, a Mocskos zsaruban forgatókönyvíróként is részt vett. A színésznő különben esszéket, novellákat, regényeket és forgatókönyveket is írt, de a heroin 37 évesen elvitte, úgyhogy sok filmterve megvalósulatlan maradt.



Lady Snowblood

73-ban készült ez a japán film, ami a Kill Bill-hez adta az ötletet. Ebben egy törékeny kimonós szépség szabdalja fel a tragédia után húsz évvel a családja gyilkosait. A gazemberek prostitúcióra kényszerítették az anyját, aki az egyik férfit megölte és ezért börtönbe került. Ott adott életet a kis Yukinak, akit a bosszú tökéletes fegyverévé nevelnek ki.



Machine Girl

A megcsonkolt karjára szerelt gépfegyverrel és fúrómelltartóval veszi fel a harcot a férfiakkal egy iskolai egyenruhás japán tinilány, miután egy japán nindzsamaffiaklán tagja megöli az öccsét és levágja a karját. A Machine Girl a Terrorbolygó után született, amiben a szexi Rose McGowan kapott fegyvert az amputált lába helyére, ezért néhányan koppintásnak is nézték, de a japánoknak nem volt szükségük Tarantinóékra, hogy a műfajt megtalálják. A neves filmes farvizén viszont egészen széles körben ismertté vált ez a darab, ami sokszor inkább poénra veszi az öldöklést, például amikor az egyik jakuzával a levágott ujjaiból készített nigirit etetik meg.




Shyness Machine Girl

A nagy sikerre való tekintettel elkészült egy évvel később a Machine Girl spinoffja is, amiben nemcsak az iskolai egyenruhás kislány karjából, de egy bugyiszakadás után a hátsójából is gépfegyver jön elő. Ez már gyalázatos homevideó minőségben készült, és csak dvd-n adták ki.


+1 Varga Katalin Balladája

Tizenkét évig készült az az Erdélyben játszódó bosszúfilm, ami a hányattatott sorsa ellenére végül tavaly Ezüstmedvét nyert Berlinben. A magyar mozikba 2010 elejére ért el a Varga Katalin balladája, amiben egy hirtelen száműzötté vált székely nő oldalán a tizenegy éves fiával indul bosszúhadjáratra egy szál bőrönddel.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Esélyegyenlőség Ázsiai filmipar Hollywoodi filmipar

Ajánlott bejegyzések:

  • Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
  • Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet
  • Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben
  • Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen
  • Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr377871430

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard