A világ a nőket ünnepli. Mi meg magunkat. Ezért megajándékoztam magam egy délutánnal, és lemerészkedtem a Gödörbe, hogy mindent megtudjak a női lét nehézségeiről.
Nincs mese, ma a mi napunk van. Ezt már alsóban is éreztük, amikor a fiúk suta hóvirágcsokorral örvendezettek meg minket. Aztán azzal kábítottak, hogy ez csak egy kommunista csökevény, nem is kell ünnepelni. Akkora vitákat nem gerjeszt, mint a bájos Valentin, de a kereskedelem azért megpróbálja belőle kipumpálni, amit lehet. Pedig a nőnap egészen másról szól.Története New Yorkban kezdődött 1857-ben, amikor is az öntudatos textilipari munkásnők utcára vonultak több fizetést, jobb munkafeltéteket követelve. Eltelt harminc év, ekkor lépett a színre Clara Zetkin nőjogi aktivista, és a II. Internacionálé alakuló kongresszusán a férfiakkal azonos jogokat követelt, illetve a nők és a gyermekek védelmét.
Mellesleg felvetette, mi lenne, ha kijelölnének egy ünnepet nőnap gyanánt. A gondolatot tett követte, és 1911-ben hivatalosan is megtartották Németországban, Svájcban és Dániában. Az ünnepségeken a szavazás, a munkavállalás, a továbbképzés jogát, valamint a munkahelyi megkülönböztetés megszüntetését követelték. A dolog pikantériája, hogy a mindenki által nagyrabecsült alpesi államban végül csak 1971(!)-ben kaptak szavazati jogot a nők.
Ennek a jeles eseménynek az alkalmából rendezték meg a Gödörben a Nők napja-nem csak nőknek rendezvényt.
A hűvös szélben a Gödör lépcsőin becsomagolt szobrok, a szobrokat őrző enyhén fagyott biztonsági őr. Az átriumban fotókiállítás. Fekete fehér portrék. Nők. Bódis Kriszta, Ferge Zsuzsa, Polcz Alain, Matatek Judit. A képek mellett pár soros szöveg. Jelenidőben a holtak. Apró vallomások. Fábián Éva gépéből bújtak elő.
A másik oldalon standok, kivonultak a női szervezetek. Szórólap, felvilágosítás, bögre, kitűző, ahogy annak lennie kell. Volt pasimegőrző is, csak őrizni való nem volt sehol.
Aztán egy új kiadványról beszélgettek, mely a Rendszerbe zárva: Hogyan kezeli az igazságügyi rendszer a nők és gyerekek elleni férfierőszak jelenségét ma Magyarországon? nevet viseli.
Beszélni kell erről, hisz sosem lehet eleget. Hallottunk rémtörténetet, jelen volt egy bántalmazott nő, aki csak harmadszorra tudott feljelentést tenni férje ellen, azóta perel és menekül. Dr. Spronz Júlia ügyvéd a Patent Egyesület munkatársa elmondta:
„A gyerekjóléti szolgálat automatikusan kiemeli a családból a gyermeket”, továbbá hogy „ a mediáció a leginkább alkalmazott módszer a családon belüli erőszak kezelésében” (mediációt ma a bírósági ügyek mindössze 1,5 százalékában alkalmaznak). A tanulmány másik szerzője, Kuszing Gábor pszichológus az igazságügyi pszichológusok munkáját kutatta. Azt találta, hogy a szakértők kétszer olyan gyakran vizsgálják a sértett szavahihetőségét, mint az elkövetőét. Szerinte a szakértők által használt pszichológiai tesztek elavultak, és találkozott olyan szakemberrel is, aki szerint nemi erőszak egyáltalán nem létezik.
Szavai megdöbbenést váltottak ki, bennem pedig a következő mondata. Kuszing Gábor szerint férfiakat nem erőszakolnak meg. Oláh László rendőrtiszt szerint kétségbeejtő, hogy míg egy rendőr 80 órán keresztül tanulja a fegyverforgatást, addig a családon belüli erőszak témakörére mindössze 4 óra jut az alapkiképzésben. Pedig a rendőrség munkájának nagy részében találkozik ezzel a bűncselekménytípussal. Vagy mit is beszélek? Hisz nem létezik jogszabály a családon belüli erőszakra vonatkozólag.
Női érdekvédők után jöttek a női írók. Forgács Zsuzsa az Éjszakai Állatkert és a Szomjas Oázis „anyaszerkesztője”, Tóth Krisztina és Kiss Noémi. A megjelent két antológia a női szexualitásról és a női testről mesél nekünk. A vita arról szólt, miért fontos, hogy valaki férfi vagy női író. A riporter sosem kacsint mondjuk Vámosra, és kérdezi meg, de hát maga mégiscsak férfi, hogy élte ezt meg?
Aztán jöttek a női zenészek, és velük együtt megérkeztek végre a minden bajok okozói, a férfiak is.
El tudná képzelni életét melltartó, nylon harisnya vagy automata mosógép nélkül? Ma már nehéz elhinnünk, hogy ezek a tárgyak forradalmi változást hoztak a nők életébe, és hozzájárultak a XXI. századi modern nő megszületéséhez. Lehet, hogy mi nők, néha bonyolultnak tűnünk. Ez azonban csak a látszat. Valójában imádjuk az egyszerű dolgokat!
Nesze neked feminizmus.