Bryan Ferry az utóbbi időben a náci egyenruhák iránti rajongásával hívta fel magára a figyelmet, de van, ami sokkal jobban áll neki: a Kandúr Bandis lila zakó, a pomádé és az olyan slágerek, mint a Slave To Love.
A pop legnagyobb bonvivánjának megjelent The Best Of címmel egy válogatáslemeze. A szólómunkásságának 35 éves évfordulóját ünneplő szívtiprót elsősorban a Roxy Music nevű popszerenádokra és glam himnuszokra szakosodott zenekarból ismerjük, ugyanakkor szólómunkássága is jelentős.A rock and roll elsőszámú hímpávájának a díszzsebkendők mellett kötelező kiegészítője volt néhány szólólemez is – most ezekből az albumokból kapunk egy Azzaro illatú, 79 percnyi válogatást. Az album hangvétele alapvetően nem tér el a Roxy Music-féle hangképektől, de hát láttunk már ilyet a popban: Morrissey szólómunkássága is hasonlatos a Smiths világához, Mick Jagger szólószámai alapvetően azért Rolling Stones-osak – persze kivéve nettó diszkósszámokat.
Nos, diszkóból jutott erre a lemezre is – ott van például a Tokyo Joe, a Limbo, de Ferry némileg megelőlegezte a power-popos hangzást is, ott van például az Oh Yeah című slágere. De nem csak ezt. Ferry szólómunkássága nélkül nincs a nyolcvanas évek eleji ún. new romantics világ sem. Ferry készen nyújtja át a pop new wave zenekaroknak a new romanticsot, mind attitűdben, mind stlylingban tökéletesen hozza már a hetvenes évek végén a new romantics karakterjegyeit.
A szomorú tekintetű csábító legnagyobb slágere természetesen az 1985-ös visszatérő albumán, a Boys and Girls-ön található Slave To Love című, nagy soundtrack karriert befutó szerzemény is helyett kapott a szelekción, ahogy a nagy power-pop himnusz, a nyolcvanas évek soundját és hangszerelési törekvéseit alapvetően meghatározó Goddess Of Love is.
Magyarországon kevésbé ismert a szólómunkássága, ugyanakkor Angliában számos top 10-es slágert írt. A lemezről nem egy Ferry-klasszikus hiányzik – ezeket viszont megtaláljuk a lemez bonusz DVD-s összeállításán. És miért ne néznénk meg Ferry klasszikus klipjeit, melyek tele vannak az adott kor erotikus idoljaival, ott pucsít Jerry Hall és Anne-Nicole Smith is...
Hogy mi lehetett Ferry titika? Nos, mindig megtalálta ihlető múzsáit, több szupermodellt vitt ágyba, mint a Forma 1-es pilóták és sztárfocisták együttvéve. Csak míg a sportolók mindig rosszabb teljesítményt nyújtottak egy-egy modellekkel átdorbézolt éjszaka után, a kölni illatú punk, Bryan Ferry számára a nők kimeríthetetlen ihletet jelentettek. Így aztán minden száma egy szerenád, még akkor is, ha swinges hatású (The Way You Look Tonight) dalról van szó, vagy éppen Led Zeppes hatástanulmányról (The ’In’ Crowd).
The Best Of
EMI
21 szám 79 perc