Szappan, folyékony szappan, tusfürdő, netán zselé? Bemenve egy üzletbe, számtalan szappan bámul rám. Válasszam a csúnya csomagolású, de egyszerűt? Esetleg a régóta piacon lévő pöttyöst? Legyek hidratált, és azt vegyem, amiben testápoló tej is van? Vagy ugorjak át a szemközti natúrboltba, és vegyek ott aranyáron?
Régen nem volt ekkora a választék, nem is dillemázott rajta senki. Mostuk, fogyott. Amikor már csak egy kis darab maradt, jött a nagymama és valami rendkívül ronda műanyag mosózsákba gyömöszölte bele. Jó lesz az még. Na igen, kettővel előttünk még tudtak spórolni.A szappan története - mily meglepő- a régmúltra nyúlik vissza. Pompejiben a kutatók kecskezsírból és hamuból készített szappanmaradványokat találtak.
Sokáig Indiából és Arábiából került Európába mint luxuscikk. Aztán a germánok is elkezdték gyártani. Ehhez mindössze fahamut és faggyút használtak. Ipari gyártása a 1800-as évek elején kezdődött. Mr. Colgate megalakította New Yorkban szappan- és gyertyafőző üzemét. Nem telt el száz év, és a paletta 3000 termékre bővült. Mr Johnson a pálmával és az olajjal kísérletezett. Sikerrel. Ebből született meg a Palmolive márkanév.
De miből is áll a szappan?
Egyrészt zsiradékból, mely taszítja a vizet, másrészt meg valamilyen lúgos alkotóból, ami vonzza. Ez az alap. Attól függően, hogy toalett vagy krémszappan kerül a kosárba, adnak hozzá mindenféle csodás összetevőket. A toalettszappanhoz nedvességpótlók, viaszok, festék, illatanyag, és némi bőrápoló kerül. A krémszappan, mint neve is mutatja krémes, ezért adnak hozzá zsíros alkotókat. Főleg proteineket tartalmaz, hogy ne oldja annyira a bőr felületén található zsírokat.
Kinek mi a jó?
Ez attól függ, milyen a bőr. A normál vagy zsíros bőrűek bármilyen szappant jól viselnek, a szervezet az egészséges ph-t a lemosás után már néhány perccel visszanyeri. Akik érzékeny bőrrel rendelkeznek, azokat irritálhatja a szappan.
Keményen vagy puhán?
Az emberek két csoportra oszthatók. Vannak a tömbszappanfüggők, és a folyékony változatot kedvelők. A biocsajok és -fiúk a keményre esküsznek, ezekben általában kevesebb azon összetevők listája, amik károsak lehetnek ránk.
Miből készül a folyékony szappan? Kecskeháj, varjúszem, zöldfűszerek, gondolhatnánk, de mindenkit ki kell ábrándítsak: nem így van. Kell bele víz, aztán mosóaktív anyag, ph szabályzó, tartósítószer, illatanyag, és színezék. A biováltozat hasonló összetvőkből áll, csak természetes anyagokat használnak a szintetikus helyett.
Itt van egy bio folyékony szappan összetétele: víz, tiszta növényi szappan *napraforgó olajból INCI: glicerin aqua, potassium oleate*, potassiumolivate*, glycerin*, parfum (esszenciális olaj)* *=ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból
És egy nem bioé: aqua, sodium laureth sulfate, glycerin, sodium chloride, cocamidopropyl betaine, almond oil peg-8 esters, peg-4 rapeseedamide, parfum, benzophenone-4,2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, linalool, limonene, citronellol, eugenol, benzyl salicylate, citric acid, ci 17200, ci 19140, ci 42090
De mi az az INCI? Nem, nem a szappangyáros barátnője. Ez a International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, vagyis a nemzetközi elnevezése a kozmetikumok összetvőinek. Ezeket kell(ene) szerepeltetni minden kozmetikai terméken.
A szappanok ára eltérő. Be lehet szerezni 60 forintért, vagy kiadható érte több ezer is. Kérdés, hogy tényleg az összetételben van akkora különbség, vagy a reklámot fizeti meg az ember?
TOP 5.
Alverde Szappan - 199 Ft
Szép, csíkos, természetes, olcsó. Teszi a dolgát. Nem illatozik utána a bőr, de amíg magamra kenem, finom az illata. A citromolajat lágyan kiadva felébreszti az érzékeket, és jól indul a nap - írnám, ha egy glossy magazin munkatársa lennék.
Weleda Iris szappan- 900 Ft
A nagyon biók sem találhatnak benne kivetnivalót: bio-dinamikus termesztés, a termelőket nem zsigerelik ki. Kell ennél több? Az Iris normál bőrtipusra ajánlott, de található benne kamilla, ibolya, és kókuszolaj is. Van egyfajta speciális "weleda" illata, ezt vagy szereti az ember, vagy miután megérezte, hajítja is a kukába
Bronnley citromszappan, zsinórral -2386 Ft
Formája lenyűgöző, illata nemkevésbé. Eladni azzal próbálják, hogy ugyan nem bio, de majdnem. A cég ezt mondja: a Bronnley luxus szappanokat színtiszta növényi olajokból állítják elő, természetes gyógynövény kivonatukkal tisztítják, puhítják és élénkítik a bőrt. Valamennyi szappan natúr gyógyfű és növényi szemcséket tartalmaz, azok üdvös gyógyhatásaival.
Nincs ezzel semmi baj, csak elfelejtették ezeket az összetevőket:
Parfum (Fragrance), Sodium Chloride, Amyl Cinnammal, Sodium Hydroxide, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate.
Persze nem hal bele a használója, és van benne shea vaj, meg oliva olaj is. A fürdőszoba ékköve lehet.
Sövénykúti kecsketejes szappan - 760 Ft
Kleopátra óta tudjuk, hogy tejben fürödni jót tesz a bőrnek. Ez a szappan csak természetes összetetvőket tartalmaz, a kecskejoghurt nyugtatja a bőrt, ápolja és puhává varázsolja. Egyszerű design, magyar gyártás.
Fa szappan - 140 Ft
"a nagymamák álma"
Régen menő volt Fát használni. A mama a ruhák alá dugdosta, hogy illatosabbak legyenek, ezért nosztalgiával tekintek rá. Nekik bevált. Most tizenegy féle illatban kapható. Semmi természetesség, semmi bio. Olyan, mint egy régi cipő. Használjuk, de nem vesszük észre, hogy van.
Neera Indus sószappan - 950 Ft
Nem is szappan, inkább sótömb. Megvettem persze, annyi jót irtak róla. Aztán elajándékoztam. A Himalája most kapós, ráharaptunk a keleti termékekre, hát itt van nekünk. Beállítja a sav-lúg háztartást, fertőtlenít, eközben hidratál, a faggyúműködést csökkenti, és még a vérkeríngésre is jó hatással van.
Igazából nem is mosakodásra szolgál, hanem mintha egy krém lenne, úgy használjuk.
Nekem kiszárította a bőrőm, és biztos nem voltam elég kitartó, hogy megvárjam míg rendeződik a ph-m.