Dobó Kata és Fullajtár Andrea is főszereplője az idei ünnepi műsornak a Nemzeti Múzeumnál; de a fővárosban már most elkezdhetjük keresni a díszhuszárokat a színes tehenek és elefántok után.
2010. március 9. és március 15. között Magyar Köztársaság Kormánya a főváros több helyszínén ünnepi megemlékezéseket tart az 1848-49 évi forradalom és szabadságharc 162. évfordulója alkalmából.Még március 19-ig láthatók:
Huszárszobor kiállítás
Az 1848-49-es szabadságharcban részt vevő 18 huszárezred előtt tisztelegve, 18 életnagyságú huszárszobor lesz majd látható Budapest közterein.
Helyszínek: Batthyány tér, Blaha Lujza tér, Deák Ferenc tér, Ferenciek tere, Lánchíd pesti hídfő, Moszkva tér, Móricz Zsigmond körtér, Múzeumkert, Nyugati tér
Nyitott filmstúdió, történelmi játszóház, toborzó program és huszárkiállítás a Múzeumkertben
A Nyitott filmstúdió keretében a Nemzeti Múzeum lépcsőjén 1848. március 15-ét felelevenítő díszletek között történelmi kisfilmek készülnek korhű jelmezekbe öltözött statiszták segítségével. A filmstúdióban minden érdeklődő szereplője lehet saját március 15-ei filmjének a filmkészítő stáb közreműködésével.
Március 13-tól 14-ig 18:00-24:00 óráig
Térhatású animált díszkivilágítás a Nemzeti Múzeum homlokzatán
Magyarországon első alkalommal használt, háromdimenziós hatású térvetítési technológia alkalmazásával öltözik díszbe a Nemzeti Múzeum. Az épületre vetített, mozgóképekből és animációkból álló 15 perces zenés montázs az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc jelképeit jeleníti meg.
Március 15-én is lesz ünnepi megemlékezés a Nemzeti Múzeumban 10.30 és 12.00 között zenés ünnepi műsorral. Az előadásban a tavalyi évhez hasonlóan 200 táncos, valamint a Nemzeti Lovas Díszegység és hagyományőrző honvédek és huszárok is közreműködnek. Az ünnepi műsor főbb szerepeiben Dobó Kata, Fullajtár Andrea, Nyári Oszkár, Simon Kornél, Stubnya Béla, Egyházi Géza látható majd.
Napközben „Széchenyi korzó” történelmi játszóházzal és huszártáborra várja az érdeklődőket a Lánchídon és a Roosevelt téren.
A Lánchíd március 15-én Széchenyi István előtt tisztelegve korzóvá alakul. Ezen a napon kizárólag gyalogosan, illetve lovas hintón lehet majd átkelni a Dunán. Az érdeklődők minden órában történelmi idegenvezetők előadásában ismerkedhetnek meg a híd történetével.
Hivatalos állami megemlékezések között lesz a hagyományos zászlófelvonás és koszorúzás a Kossuth téren 9.30 és 10.00 óra között, a 2010. évi Kossuth- díjak, Széchenyi-díjak és magas állami kitüntetések átadása a Parlament Kupolatermében 13.00 és 14.00 óra között.