A látszat ellenére itt a tavasz. Ezt onnan lehet tudni, hogy a 'glossy' magazinok színes szagos hirdetésekben kínálják a cellulitisz eltüntető csodaszereket, napvédő krémeket, kis rózsaszín cuki-muki rúzsokat.
A nőkön ilyenkor eluralkodik a „hogy nézek ki” pánik. A szoláriumok megtelnek, a kozmetikai stúdiókban radíroznak, lézereznek, maszkolnak. Tényleg fel kell készíteni a bőrünket a tavaszra, vagy ez csak a kozmetikaipar leleményes marketingeseinek a fogása?Bőrgyógyászok sokszor és sokat mondják, hogy a bőrt óvni kell. Tény, hogy tavasszal az UV-B sugárzás igen erős hazánkban. Ahhoz, hogy eldöntsük milyen fajta fényvédelemre van szükségünk, jó ha ismerjük a bőrtípusunkat.
I. bőrtípus: fehér bőr, világos szem, szőke vagy vörös haj, mindig leégnek, soha nem barnulnak le.
II. bőrtípus: világos bőr, kék szem, ők napozáskor könnyen leégnek, nehezen barnulnak le, náluk a leggyakoribb a szeplők megjelenése.
III. bőrtípus: halványbarna bőr, barna haj, barna szem, csak ritkán égnek le, gyorsan és könnyen barnulnak.
IV. bőrtípus: barna bőr, barna haj, barna szem, szinte soha nem égnek le, nagyon könnyen barnulnak.
A legtöbb nappali - és érthetetlen mód számos éjszakai krém - tartalmaz napvédő anyagokat. Ha ilyen krémet használunk, nem kell fölé napvédő krém. Érdemes azonban odafigyelni, hogy ne csak az arcunkat kenegessük, hanem a nyakat és a dekoltázst is.
Mit lehet tenni a szeplővel?
Egyesek utálják, mások rajongnak érte. Akinek van, az neheztel rájuk, akinek nincs, az időnként még hamísításra is képes, hogy legyen neki.
A szeplő három éves kor körül jelenik meg, és bizony ez egy festékzavar, bármilyen helyes is. Leggyakrabban az orron, a homlokon és a felkaron jelenik meg. A májfolt a napfény hatásának kitett bőrfelszínen jelenik meg. Kezdetben halványbarna, később egyre sötétedik. Okaként a genetikát, a hormonváltozást szokták megjelölni, de bizonyos melanómák előjele is lehet. Problémát sem a májfolt, sem a szeplő nem okoz, esztétikai zavarként lehet elkönyvelni őket.
Megelőzése a szolárium teljes ignorálása, a magas faktorszámú(50 SPF) napvédők folyamatos használata az első napsugár megjelenésekor. A gyerekekre érdemes és ajánlott külön is odafigyelni, mert a napégés hajlamosít a pigmentfoltok megjelenésére, és a felnőttkori bőrdaganatokra is. Tehát bármennyire is utálja a gyerek, érdemes kenegetni.
Ha úgy érezzük nem tudunk élni Szeplő Szepivel és a többiekkel, akkor lehet kísérletezni hámlasztással, bőrcsiszolással, kémiai hámlasztással és lézeres kezeléssel is.
De mi van azokkal, akiknek folt nem esik a testén, a bőrűk viszont száraz, hámlik, és érzékeny?
Vastagabb pénztárca esetén irány a kozmetikus, aki ismét bababőrt varázsol számunkra. Ha azonban laposabb az erszényke, vannak olcsó és hatékony házi módszerek is, és nem feltétlenül kell a drogériába rohanni a hozzávalókért, a konyhába viszont annál inkább.
A radírozáshoz nem kell sokminden, egy tálka, némi szemcsés anyag és folyadék. Ez lehet cukor és víz, cukor és olaj, vagy mandulaőrlemény kevés vízzel elkeverve. Száraz bőrüknek hetente egyszer javasolt, zsírosabb bőrűek kétszer is tisztíthatják ily módon a bőrt.
Miközben arcunk szépül, érdemes a testet olívaolaj és barnacukor keverékével átdörzsölni, főleg a sarok és a könyökhajlatot. Ha extra mód szeretnénk kényeztetni magunkat, a só és tejszín keveréke is jót tesz az arcnak.
Ha eltűntek az elhalt hámsejtek, érdemes felturbózni a bőrt.
Zsíros vagy kevert bőrtípusra: Élesztőt tejjel híg péppé kell keverni, majd finom szőrecsettel felvinni a bőrre és eloszlatni. Száradás után bő, langyos vízzel le kell mosni. Tisztítja és szárítja a bőrt.
Száraz bőrre kukoricaliszt, szójatej és méz egyvelege kerüljön. A szójatej helyett használhatunk tejszínt is. Minden összetevőből egy kanálnyi szükséges. A „szomjoltó mixet” húsz percig hagyjuk az arcon, majd langyos vízzel mossuk le.
Radírozás után jöhet egy számomra teljesen új felfedezés, a kókuszolaj. Távolkeleti boltokban árulják, ( 200ml-600 Ft), sütésre is használható. Szobahőmérsékleten szilárd, de a tenyérben gyorsan folyékonnyá válik. Érdemes bekenni vele az arcot, és az egész testet is. Nem kell megijedni, hamar felszívódik és nem hagy zsíros fényt. Puhít, és állítólag pattanások ellen is kitűnő. A kézen maradó olajat érdemes a hajvégekbe masszírozni.
Belsőleg is sokat lehet tenni a testünkért. A napi legalább 2-2,5 liter folyadék kitűnően hidratál. Érdemes húsvétig lemondani a nagy evésekről, esetleg valamilyen salaktalanító vagy vértisztító teát beszerezni, és azt kortyolgatni. A sima rizs barnára való cseréje sokat segíthet az egészségmegőrzésben, az esti szénhidrát fogyasztást érdemes leves és saláta kombójával helyettesíteni, mert hamarosan úgyis jön a fránya fürdőruhaszezon.