Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Kossuth-díj 1x1

Kossuth-díj 1x1

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 03. 15.
Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
2025-07-03 18:13:45

A magyar népzene különleges hangzása, a cimbalom egyedisége és a Cimbaliband szenvedélye ragadta magával a

A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

további bejegyzések a szerzőtől »

A legtöbb fiatalt nem igazán érdekli a Kossuth-díj átadás. Legtöbbünkben az rögzül, hogy két idősebb ember öltönyben kezet fog, díjátad, jön a meghatódás, taps, majd kérik a következőt. Nagy érzelmeket senkiből nem vált ki az egész, kivéve, ha a díjazott barátja, rokona vagy üzletfele, esetleg ellenségét tüntetik ki.

A Kossuth-díjat 1948-ban alapította az állam. Akkor még azok is megkaphatták, akik a szocialista termelőmunkában nyújtottak kiemelkedő teljesítményt, de díjaztak természetesen tudósokat, művészeket és írókat is. Akkor még húszezer forint járt a díj mellé, ami abban az időben szép összegnek számított. Egy mérnök fizetése akkoriban 900 és 1000 forint között mozgott, egy technikusé 600 és 800 forint körül volt. 1963-tól a díj csak szellemi szabadfoglalkozásúaknak járt.




Első alkalommal száztízen kapták meg, köztük Bajor Gizi, Déry Tibor, Füst Milán, Kovács Margit, Lukács György és Szent-Györgyi Albert.

Ki dönt?
A kormány által felállított bizottság tesz javaslatot a köztársasági elnöknek, aki  a végső szót mondja ki. A címet az arra érdemtelenektől meg lehet vonni, erre csak egyszer volt példa a díj története során: Nagy Gábor a barnakőszén elgázosításáért kapta meg, de később felmerült a gyanú, hogy a találmány nem az ő fejéből pattant ki, ezért a díját elvették tőle. Még az átadás előtt vonták vissza Sas József díját, miután kiderült, hogy adócsalásért felfüggesztett börtönt kapott. A kabarés azóta a Mikroszkóp igazgatói székéből is kiszállt.

Mit adnak?

A dicsőségen kívül elsősorban pénzt. Másodsorban korábban egy babérkoszorút, de a rendszerváltás után ezt - mily meglepő - egy Kossuth Lajost formázó aranyozott-ezüstözött kisplasztika váltotta fel. A nagy kérdés mégis az, hogy mennyi az annyi? Az induló húszezer után később már ötvenezer forintot adtak, ezt 1976 és 1984 között már hetvenezerre növelték, majd a rendszerváltásig 200 ezer volt a tét.

A jó világ a rendszerváltás után következett, azóta a KSH adatai alapján nyilvántartott éves átlagkereset ötszöröse jár. Ez idén nagyjából hatmillió forint, ami ráadásul adó- és járulékmentes.

Érdekességek

-Bátai Ilonka 15 évesen lett a díj birtokosa. Ezt kiváló habarcshordói tevékenységével érdemelte ki, brigádja 603 százalékot teljesített.
-Keleti Márton volt az egyetlen filmrendező, aki négy év alatt 3 Kossuth-díjat is hazavihetett (Ő rendezte sok más mellett a Butaságom történetét és A tizedes meg a többieket).
-Illés György operatőr elsőre mindössze egy fél díjat kapott, a másik felét Hegyi Barnabás kapta, később egy egészet is adtak neki.
-Volt olyan díjazott, akinek hat elemivel kellett egyetemre mennie, mondván, ha már díjazták, tanuljon.
-Egy hengerész brigádot is elismertek, de kapott Kossuth-díjat csőhajlító, kazánfűtő, és mozdonyvezető is.
- 2008-ban Blaskó Péter színész visszautasította a díjat, Gyurcsány Ferenc elleni tiltakozásul.

A politika és a Kossuth

Naivitás lenne azt hinni, hogy a politika és a díjazás nem fonódik össze. Emiatt itéltek oda - a rendszerváltásokkor - 1948-ban és 1990-ben is poszthumusz díjakat. (Keretben az akkori díjazottak)

Sokáig többször is kaphatott egy személy Kossuthot, Keleti Márton mellett  a zongoraművész Fischer Annie is háromszor kapta meg. A múlt rendszerben utoljára 1973-ban adományozták másodszor oda, akkor Illés György filmoperatőr volt a kitüntetett. A rendszerváltás után 1991-ben Farkas Ferenc zeneszerző, 1996-ban Kurtág György kapta meg másodszor.

Antall József miniszterelnöksége idején vezették be, hogy életműdíjként is adható legyen, nem titkolt politikai üzenettel. Így kaphatták meg határon túli művészek is. A Horn kormány sem fukarkodott a díjakkal, Kertész Imre, Madaras József, Petri György, Ráday Mihály voltak a választottaik. Az Orbán kormány idején Eperjes Károly, Kerényi Imre, Mészöly Dezső, Nagy Gáspár, Szervátiusz Tibor került sorra, aztán a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány idején Bálint András, Eörsi István, Fischer Iván és Görgey Gábor.

Nagy port vert fel Ferenczfy-Kovács Attila díjának indokolása, amely szerint azt többek között a Terror Háza kivitelezéséért kapta. Még át sem adták 2010-ben a díjat Lovasi Andrásnak, már a döntés maga is vitát váltott ki amiatt, hogy ilyen fiatalon, egy könnyűzenei műfajban elért eredményért kapta.

Az alternatív Kossuth-díj
Ezt az elismerést 1996-ban hozta létre Balogh Gyula vállalkozó, Vaja község egykori polgármestere és Földváry Györgyi budapesti lakos. A díjat azért alapították, mert nem akarták, hogy a politika bármilyen szinten is befolyásolja a művészetek elismerését. 1999 és 2002 között nem adták át, mert az alapítók szerint az akkori kormány olyan művészeket tüntett ki, akik megérdemlik.


Posztumusz díjazottak

1948:

Bartók Béla
Derkovits Gyula,
Horváth István
József Attila
és Somogyi Imre

1990:


Dohnányi Ernő
Eckhardt Sándor,
Hamvas Béla
Huszárik Zoltán
Jékely Zoltán
Kodolányi János
Kondor Béla
Latinovits Zoltán
Laziczius Gyula
Márai Sándor
Molnár István,
Őze Lajos
Rajeczky Benjámin
Sinka István
Tóth Menyhért

Széchenyi-díj:

Bibó István,
Győrffy Barna
Hajnal István,
Jendrassik György,
Johan Béla
Kerényi Károly,
Mándy György,
Náray Szabó István
Papp Simon
Sántha Kálmán,
Szabó István,
Varga István

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Díjak Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
  • Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
  • Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
  • Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden
  • Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr767872078

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard