Az ünnepi programsorozat egyik leglátványosabb eleme idén is a március 15-én, 11:00 órától kezdődő ünnepi szabadtéri előadás, melyet hagyományosan a Nemzeti Múzeum lépcsőjén rendeznek gyerekek, a Nemzeti Balett 20 fős tánckara, 180 táncos, 1848-as hagyományőrző huszárok, a Nemzeti Lovas Díszegység, kaszkadőrök, valamint ismert és neves színészek, énekesek közreműködésével.
A Zubornyák Zoltán rendezésében látható, látványos mozgó díszletelemekkel, és lendületes, nagyszabású koreográfiákkal tarkított idei díszelőadásban Dobó Kata, Fullajtár Andrea, Kátai Kinga, Egyházi Géza, Nyári Oszkár, Simon Kornél és Stubnya Béla idézik fel az 1848-49. évi eseményeket.Az idei ünnepi műsor a 150 éve elhunyt Széchenyi Istvánt, Petőfi Sándort és
az ismeretlen ifjú honvédet a középpontba állítva, az ő gondolataikat, családi hátterüket bemutatva kíván példát mutatni az érdeklődőknek.
A nyolc jelenetből álló előadás keretét egy múzeumlátogatás története adja. Dobó Kata, egy általános iskolai osztály tanárnőjeként viszi el diákjait a Múzeum lépcsőjére, ahol az 1848. március 15-ei eseményekről, a kokárdáról és az 1848-as Pestről és Budáról mesél.
Az előkészületek során a tanárnőt alakító Dobó Katát, a mesélő Fullajtár Andreát és Simon Kornélt, valamint a Huszárt játszó Stubnya Bélát kérdeztük az ünnepi készülődéssel kapcsolatban. Többek között azt is megtudtuk, hogy Petőfit még mindannyian ma is szívesen forgatják, és hogy bár nehéz fenntartani feladat a nagy téren egybegyűltek figyelmét, a koncentráció és a szövegben való bizalom minden szereplőnek segít.
Az egész produkció története az, hogy diákoknak adunk át a forradalomról és a korszakról tudást; érdekes lehet, hogy számotokra volt-e meglepő vagy érdekes, esetleg merőben új információ erről az időszakról a próbák során?
SK/FA Az ünnepség szövegének szerzői jóvoltából minden évben előkerül valami apróság, amire rá lehet csodálkozni. Idén Széchenyi István gróf halálának százötvenedik emlékéve lesz, úgyhogy róla fogunk többet megtudni, pl. hogy mi volt a szerepe a lipcsei csatában.
DK A felnövekvő generációnak mindenkeppen sok új dolog hangozhat el, és nagyon fontos a szülők, valamint a tanárok szerepe abban, hogy milyen mélységben és minőségben jutnak el az információk a gyerekekhez. Felkelti-e az érdeklődésüket, és önszorgalomból tovább kutatnak az általuk érdekesnek vélt téma után, vagy marad az egész a kötelező anyag bebiflázása szintjén.....
Ebből a szempontból az ilyen ünnepségeknek is nagy a felelőssége. Valljuk be, nekünk felnőtteknek pedig nem árt néha az ismétlés, ha esetleg újra és újra halljuk ugyanazokat a dolgokat, mert nem szabad felejtenünk; főleg nem történelmünk azon szakaszait, amikor a szaba dság kivívása, az igazság győzedelme érdekében egy egész nemzet össze tudott fogni. Megtisztelő feladat a rendezvényen való részvétel, és persze nagy kihívás is egyben, hiszen nem kevesen nézik.
Kiemelnétek egy momentumot az idei március 15-ét övező rendezvények közül, ami érdekes lehet bárki számára?
SB Nagyon tetszik, hogy a március 15-i programok, ezen belül az ünnepi előadás a mai gyerekeknek szól. A hagyományőrzést és emlékezést mai formában tálalják, ami így nem valami poros múltidézés, hanem sokkal izgalmasabb, mint például egy történelemkönyv.
FA A huszárszobor kiállítás nagyon érdekes lesz, mert új formában mutatja be, hozza közel a történelmet az utca emberéhez.
Vajon hogyan él egy „vérbeli” Huszár a kor emberének képzeletében?
SK Az én képzeletemben egy igazi huszár leginkább olyan, amit egy szóval "nagytermészetű"-nek szokás nevezni. Olyan ember, aki nem fél elébe menni a sorsának, sőt akár kihívni azt maga ellen. IGAZÁN szereti a hazáját, és nem féli a halált.
Van kedvenc alak ebből a korszakból?
SK Igen, van: Magyarország első alkotmányos miniszterelnöke, aradi vértanú, gróf Batthyány Lajos.
FA Kossuthot sok ellentmondásos vélemény veszi körül ebben az időszakban, mégis azt gondolom, nagyszabású emberként viselkedett a forradalomban és utána is.
Érzékelhető-e valamilyen változást abban a tekintetben, hogy hogyan ünnepli az ország március 15-ét, illetőleg, hogy hogyan ünnepelünk együtt?
SB Nagyon boldog vagyok, hogy a Múzeum lépcsőitől – három éve legalábbis, amióta én az ünnepi műsorban részt veszek – távol marad a politika, és így valódi ünnep tud lenni március 15-e, nem pedig politikai csatározások színhelye. Bízom benne, hogy ez idén is így lesz.
Az ünnepi díszelőadás szereposztása: Tanárnő- Dobó Kata, Mesélő I.- Fullajtár Andrea, Huszárlány- Pálmai Anna, Mesélő II.- Simon Kornél, Huszár- Stubnya Béla, Mesélő III. - Nyári Oszkár, továbbá Egyházi Géza, Szolnoki Péter, Ambrus Rita
Közreműködik: Kaszkadőrök, Lovasok, a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség tagjai, 200 fő táncos: a Fóti Népművészeti Iskola növendékei, a Vasas Művészegyüttes Tánckara, a Kistarcsai Pannónia Táncegyüttes, a Nyíregyházi Szabolcs Táncegyüttes, a Mogyoródi Karikás táncegyüttes, Gyerekszínészek: a Petőfi Musical Stúdió növendékei, a Szivárvány Gyermek Szinitanoda növendékei, és a Nemzeti Lovas Díszegység.
Rendező: Zubornyák Zoltán, Zeneszerző: Czomba Imre, Látványtervező: Parádi Gabriella, Jelmeztervező: Horváth Hajnal, Kaszkadőr szakértő: Gulyás Kiss Zoltán, Hadtörténeti szakértő: Székely Tibor és Udovecz György, a magyar Huszár és hagyományőrző szövetség vezetői.