Korcsmáros Gábor cége, a Képes Kiadó hetedik éve jelenteti meg sorozatban azokat a Rejtő-képregény-reprókat, amelyeket nagyapja, Korcsmáros Pál rajzolt a Füles magazin megbízásából a hatvanas, hetvenes években. Legendák sétálnak kart karba öltve ezekben az elegáns kivitelű, nagy alakú, kemény borítós kötetekben: a magyar populáris irodalom legnépszerűbb szerzőjét a magyar képregény egyik hamisítatlan zsenije vitte papírra.
Az elveszett cirkáló (regény és képregény egyaránt) nem ér fel például a Rejtői lumpenkomédia-életműből is kimagasló Piszkos Fred, a kapitánnyal (amelynek képregényváltozata még 2009 elején jelent meg), de ott lohol a nyomában. Sőt, az Elveszett cirkáló szívemnek még kedvesebb is, ugyanis ez volt az első, Korcsmáros-féle adaptáció, amelyet gyerekkoromban a Fülesben olvastam.
A sztori kibontásának menete sokban hasonlít Rejtő egyéb, hasonló történetéhez: egy egzotikus kikötőben nyitunk, ahol a jófiúk (ezúttal a Fülig Jimmy-pótlék Rozsdás vezetésével) szárnyaik alá vesznek egy szerencsétlen kamaszt, aki a bátyját keresi. Utóbbinak az idegenlégióban veszett nyoma, ahová koholt bűn, egy gyilkosság vádja miatt kellett bemenekülnie.
Hőseink természetesen a legény pártfogására sietnek, amely meggondolatlan tettüknek több tucat törött kar, kipofozott protkó és megkéselt gonosztevő látja kárát. Kalandjaikba Piszkos Fred is belekeveredik, aki egyenesen egy hadihajót tulajdonít el a testvérkutató (addigra) részvénytársaság utazásának megkönnyítése végett. Rejtő, jó szokása szerint, a fináléra stílust vált, és nemzetközi összeesküvéseket, politikai machinációkat vegyít a puszta kalandregénynek induló sztoriba. Mindig meglepődöm, a végükre mennyire komplexszé teszi ezeket a (természetesen nagyszerű) ponyváit. Játszik az ember elvárásaival.
Korcsmáros kénytelen volt rendkívül kondenzáltan dolgozni, hiszen a történetet heti két oldalon kellett elmesélnie. Garisa H. Zsolt az expanzió, a képek "felnyitása" szempontjából nagyszerű munkát végzett: az eredetit totális tiszteletben tartva, a kompozíciókkal játszadozva, az apróságokból óriási dolgokat varázsolva némi átrajzolással, a panelek újrapozicionálásával Rejtőhöz és Korcsmároshoz méltó munkát végzett, egy remek képregény már-már tökéletes restaurálását vitte végbe.
Sajnos a kiadvány nem hibátlan, nyomdai baki folytán két oldal hiányzik belőle. A hiányzó részt ugyan meg lehet rendelni a kiadótól ingyen, vagy online is elérhetők, mégis nagyon kellemetlen ez, főleg, hogy ezek a Korcsmáros-reprók nem két fillérbe kerülnek. Mindenesetre a fogunkat szívva bár, de túl lehet tenni magunkat a gikszeren.
Képes Kiadó, 2009
írta: Rejtő Jenő
a szöveget feldolgozta: Cs. Horváth Tibor (a köteten nincs feltüntetve)
rajzolta: Korcsmáros Pál
a rajzokat átdolgozta: Garisa H. Zsolt