A 200 éve született Erkel Ferenc közkedvelt és kevéssé ismert műveit is megismerheti a közönség az idei Budapesti Tavaszi Fesztiválon (BTF). Az idén március 19-e és április 5-e között zajló nemzetközi összművészeti seregszemle kiemelt rendezvénysorozata a zeneszerző életművének minél teljesebb bemutatása.
A fesztivál szervezői nemcsak a Himnusz szerzőjére emlékeznek, de az egész korszakra, amelyben élt, és alkotott. Az egyes előadások előtt, népszerű közéleti személyiségek mutatják majd be a műveket.
Erkel Dózsa György című operájából március 22-én a Magyar Állami Operaházban hangoznak el részletek. A koncertet Fábry Sándor vezeti fel. Az esten Kovács János dirigálja majd a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarát és a Nemzeti Énekkart.
Kentaur (Erkel László) mond majd bevezetőt március 30-án a Bánk bán előadás előtt. Erkel leszármazottként egy személyes bemutató beszédre számíthat tőle a közönség, amelyben a családi legendák és a privát élmények is helyet kapnak majd, jelezte előre a népszerű jelmez-és díszlettervező. Az alkotást a debreceni Csokonai Színház előadásában, Vidnyánszky Attila friss rendezésében láthatja a közönség a Thália Színházban. A Csokonai Színház művészei a Bánk bán "ősváltozatát" adják majd elő, ami nem a megszokott hangzásvilágot kínálja a közönségnek.
Ugyancsak a Thália Színházban tűzik műsorra április 1-jén Erkel Ferenc: Brankovics György című operáját. A Kolozsvári Magyar Opera előadása előtt Fáy Miklós mond bevezetőt. A zenekritikus az opera kapcsán többek között az Erkel-problematikát említette. Fáy Miklós szerint azért van ennyi kérdés az operái eredetisége körül, mert a zeneszerző nem foglalkozott műveinek utóéletével.
A Kolozsvári Magyar Opera igazgatója emlékeztetett arra, hogy Erkel Ferenc zeneköltői pályája az erdélyi városból indult. "A Kolozsvári Magyar Opera éppen ezért kötelességének tartotta a zeneszerző valamennyi operáját színpadra vinni" - mondta Szép Gyula. Az 1990-es években ezt sikerült is megvalósítaniuk a kolozsvári teátrumban. Ennek keretében a Brankovics Györgyöt is bemutatták már hat évvel ezelőtt, a mostani előadás azonban egy új, mai környezetbe ágyazott rendezés, aminek csütörtökön (március 11-én) este lesz a premierje.
Másnap este, április 2-án a Művészetek Palotájában a Hunyadi Lászlót játsszák, a Győri Nemzeti Színház előadását Káel Csaba állította színre. A rendező számára a hatalom problematikája adja a darab érdekességét, éppen ezért nem a formai, hanem a tartalmi aktualizálást tartotta az opera kapcsán a legfontosabbnak. Erkel remekművét Hajós András vezeti majd fel.
Opera-keresztmetszet keretében ismerheti meg a közönség április 4-én a Thália Színházban Erkel Ferenc Bátori Mária és Sarolta című műveit. A két kevéssé ismert operát Falusi Mariann mutatja be a közönségnek.
Az est karmestere, Pál Tamás elmondta: csak üdvözölni tudja a BTF programsorozatát, amelyik röviden szólva, azt járja körbe, hogy ki volt Erkel és milyen operákat írt. "Az elmúlt évtizedekben mindig valamilyen ürügy kellett ahhoz, hogy egy operaház elővegye Erkelt, most a 200 éves évforduló kapcsán végre erre nincs szükség. A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében nem csak játsszák a darabokat, de beszélgetnek is a 200 éves zeneszerzőről" - mondta.