Elisabeth Noelle-Neumannt úgy emlegették, mint a „németek lelkiismeretét”, a „számok királynőjét”.
A közvéleménykutatás úttörőjének számító tudós állítólag egyszer azt találta mondani: „a boldogságnak is mérhetőnek kell lennie”. A március 25-én 93 éves korában elhunyt kutató 1947-ben újságíró férjével együtt alapította az első német közvéleménykutató intézetet a Bodeni-tó mellett. Kezdetekben erős ellenállással kellett szembenézniük, de Noelle szerint, aki második, fizikus férje halála után már csak lánykori nevét használta, egy tudós sorsa ugyanolyan, mint a művészé: a kívülállást is el kell viselni.
Az 1916-os születésű Noelle újságíróként kezdte pályáját és egy amerikai tanulmányút során fordult későbbi területe felé, amiből aztán doktorált is. 1964-től lett a mainzi egyetem professzora; az általa alapított allensbachi Intézet fennállása óta a német lakosság millióinak véleményét térképezte fel a politika, a fogyasztási szokások vagy akár a vallás területével kapcsolatban.
Az Intézet fontosságát mutatja az is, hogy ma a 95 főállású dolgozó mellett 2000 külsős, félstátuszú embert foglalkoztat. Az Intézet erőssége a politikai elemzés, 2005-ig előrejelzései nagyon megbízhatónak számítottak.
Munkájáért Noelle számos kitűntetést kapott, ezen kívül Allensbach díszpolgáraként egy csendes villában töltötte utolsó éveit.