Nem tudni, hogy újra megnyitja-e kapuit a múlt héten bezárt siófoki szálloda, a Casa Perla, amelynek tulajdonosi köre nemcsak a dolgozóival bánt el, de számos üdülési jogot vett ügyfelet is megkopasztott.
A szlogenjében Siófok gyöngyszemének nevezett szálloda "technikai okok miatt zárva". Egy hete ezzel a kurta felirattal találja magát szemben az, aki esetleg szobát foglalna a hotelben, amely mögött tartozások egész halmaza látszik kirajzolódni. Mondhatni a négycsillagos hotel háttere meglehetősen zilált.A jelenlegi tulajdonos Siófok Invest Kft. gyakorlatilag nem is nevezhető tulajdonosnak, hiszen hiába van a cég birtokon belül, tulajdonjogát a földhivatalnál a tulajdonlás kezdeteként megjelölt időpont, vagyis tavaly február óta sem jegyezték be.
Az épület korábbi birtokosa az előbb Bankconsult, később Casa Hotels Kft. néven szereplő cég pedig a finanszírozó bankon kívül hitelezők egész sorának tartozik, ezért felszámolás alatt áll. A szállodát múlt héten azért zárták be, mert az ingatlan a Casa Hotels csődeljárását lefolytató felszámolóhoz került.
"A vitatott tulajdonjog okán így a Siófok Invest alatt nem maradt hotelépület, amit működtethessen. A felszámoló ugyanis nem tartja jogszerűnek hogy a szálloda-beruházást hitelező bank tavaly februárban a Siófok Investet ruházta fel a tulajdonosi jogokkal" – mondta el Varsányi István, a Kvantál Kft. felszámoló biztosa mondta. Álláspontjuk szerint a szállodaingatlan tulajdonjoga továbbra is a csődeljárás alatt álló Casa Hotels Kft-é. Azé a cégé, amely a szálloda létrehozásával olyan befektetésbe fogott, amelynek megtérülése hozzáértők szerint is rizikós volt.
Azt nem tudni, hogy a likviditás, vagy a szakmai hozzáértés hiánya miatt jutott a négycsillagos hotel a jelenlegi helyzetbe, az azonban biztos, hogy veszteségek a ház nyitását követően csak halmozódtak. A társaság, amely 2006-ban turisztikai fogadóképesség javítása címen több mint 137 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást nyert a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Regionális Operatív programjából, 2007-ben illetve 2008-ban még adóévet lezáró mérleget sem adott le az adóhatóságnál, ezek az iratok fel sem lelhetők.
A szálloda 2009. februárját, azaz az új tulajdonos megjelenését követő története is érdekes. A Somogy Online információi szerint ugyanis a hotelt tavaly februárban erőszakosan, félelmet keltő személyek megjelenése mellett foglalta el a bank és a Siófok Invest Kft. A lap úgy tudja: a cég a szállodai dolgozókat még egy olyan nyilatkozat aláírására is rákényszerítette, amelyben a munkavállalók elismerték, hogy a társaság semmivel nem tartozik nekik. (Az már csak érdekesség, hogy A Siófok Invest tagjai között, az off-shore paradicsomként is emlegetett Seychelles-szigeteken bejegyzett vállalkozás is szerepel.)
A szálloda bezárása kapcsán korábban megírták: a hotel több garnitúra alkalmazottat "koptatott el" a megnyitása óta eltelt három és fél évben, és előfordult, a dolgozóknak akár több havi jogos jussuk nélkül kellett távozniuk a házból. A tulajdonosváltáskor aláíratott dolgozói nyilatkozatokra is nyilván azért volt szükség, hogy az alkalmazottak ne követelhessék behajthatatlan bérüket.
A Casa Perla szálloda tulajdonosai azonban nemcsak csalódott, ki nem fizetett munkavállalókat hagytak maguk mögött, hanem olyan ügyfeleket is, akik üdülési jogot szereztek a szállodában, ám az akár évtizedekre előre kifizetett jogukkal a rendezetlen tulajdonviszonyok miatt soha nem tudtak élni. Arra a kérdésre, hogy ezek az átvert emberek pontosan mennyien lehetnek, és mekkora összeggel ragadtak bent az előre megváltott nyaralásban, a felszámoló sem tudott válaszolni. A fellelt károsultak is csak annyit tudnak, hogy nagyon sokan vannak, akik egyenként legalább egymilliót költöttek a semmire.
Az egyik üdülési jogostól tudjuk, hogy ő maga 30 évre váltotta meg a családi nyaralások jogát a Casa Perlában 4 fő részére. Azzal, hogy a szálloda új tulajdonosa, azaz a Siófok Invest nem biztosítja számukra a kifizetett vakációhoz szükséges apartmant, a szálloda recepcióján szembesültek. "Nem előfinanciálisan, egy ígérvénybe tettük le a pénzünket, várva, hogy majd évek múlva megépül valami, aminek mindig van bizonyos rizikója, hanem meglévő, fizikailag létező, megtekintett apartmanra váltottunk 30 évre szólóan üdülési jogot. Ez kikényszeríthető bérleti jog. Erősebb jog, mint a tulajdon joga" – állítja a pórul járt férfi, aki szerint a Siófok Invest minden tekintetben jogutódja a Casa Hotelsnek.
Az üdülési joggal rendelkező, becsapott ügyfelek ugyan próbálnák visszaszerezni pénzüket, erre azonban a jelenlegi helyzetben aligha van lehetőségük. Egy március elején megtartott hitelezői értekezleten – a lap birtokába került jegyzőkönyv tanúsága szerint – az hangzott el, hogy üdülési joguk érvénytelen, mivel az üdülési jogot alapító szerződések kötelezettje felszámolás alatt álló cég.
A szálloda honlapján jelenleg egy felhívás szerepel, e szerint a hotel gazdasági ellehetetlenülés miatt várhatóan június 30-ig tart zárva. Hogy valóban újra nyit-e a Casa Perla, és ha igen, ez mikor várható, nem tudni. A kérdéssel megkeresték a Siófok Invest Kft. ügyvezetőjét, Seprényi Sándort, illetve a szállodaigazgatót, a felszámoló által házgondnokként kijelölt Székely Andrást, ám a kérdésre egyikük sem tudott válaszolni, mint ahogy a szállodával vagy a munkavállalókkal kapcsolatos egyéb felvetésekre sem. A hotelnek mintegy 20 olyan dolgozója maradhatott, aki a csoportos létszámleépítés miatt jogi segítséget kért.
Forrás: sonline.hu