Gyermekpszichiátriai osztály az egész Dunántúlon nincs, most egy ambulanciát adtak át Pécsett.
Gyermekpszichiátriai ambulancia nyílt a közelmúltban Pécsett. Dr. Molnár Dénes professzor szerint a kapunyitás az első lépcső ahhoz, hogy a gyermekklinikán létrehozzanak egy pszichiátriai osztályt, s akkreditáltassák azt. De miért van erre szükség?A klinika igazgatója döbbenetes dolgot mond: az elmúlt évtizedben hazánkban meredeken nőtt a lelki beteg gyermekek száma, ma már öt gyermek közül egy pszichiátriai kezelésre szorulna. Vas megyétől Kalocsáig tart a PTE KK Gyermekklinika ellátási területe, ráadásul gyermekpszichiátriai osztály az egész Dunántúlon nincs.
Az ambulancia vezetője, dr. Fenyvesi Ilona főorvos az elmondottakhoz hozzátette: az Egészségügyi Világszervezet felmérése szerint 2020-ra ötven százalékkal fog megnőni a pszichés zavarral küzdő gyermekek és serdülők száma, ami azt jelenti, hogy tíz közül négy szakember segítségét igényelné. De mi az oka mindennek?
A főorvos szerint részben a család hagyományos szerepének felbomlásában, a társadalmi változásokban, az „értékválságban” kereshetjük az okokat. Kihűlőben a családi tűzhely: a szülők nem érnek rá, nem tudnak figyelni a gyermekükre, maguk is gondok halmazával találják szembe magukat. A munkahely hiánya, a megélhetés gondjai, a bizonytalan jövő, vagy éppen a pörgős menedzser életmód, a hajtás miatt marad egyedül a szülei mellett a gyerek. Fenyvesi Ilona szerint igen változatos a gyermek- és serdülőkori pszichés zavarok képe.
Az életkor, a személyiség aktuálisan zajló fejlődési fázisa, a szociokulturális körülmények által meghatározottan eltérő módon, más-más tünetekkel jelennek meg. Például a depresszió tünetcsoportja a testi tünetektől az étkezés, alvás, teljesítmény funkciók romlásán, az apróbbnak tűnő magatartászavarokon át a kezelhetetlen viselkedésig terjedhet.
Forrás: bama.hu