Öt évvel ezelőtt indult a nyomozás, ma ítéletet hozott a Bács-Kiskun Megyei Bíróság Zuschlag János, volt szocialista képviselő és társai büntetőügyében.
Ma reggel hirdetett ítéletett a Bács-Kiskun Megyei Bíróság a Zuschlag János és társai ellen folyó büntetőperben. Az eseményt óriási médiaérdeklődés övezi, rengeteg tévés forgatócsoport, fotós és újságíró zsúfolódott össze a bíróság dísztermében. Az ítélethirdetés a kiszabott büntetések ismertetésével kezdődött majd, az ítélet indoklása dr. Fodor Endre tanácsvezető bíró szerint várhatóan 4 órán keresztül fog tartani.Lados István (másodrendű vádlott, Zuschlag személyi titkáraként tevékenykedett, részt vett a vádiratban szereplő egyesületek pályázatainak elkészítésében, a nyomozás és a per során is terhelő vallomást tett egykori főnökére, illetve a perben szereplő más vádlottakra): 2 év börtön, 2 év közügyektől való eltiltás
Katus Ferenc (harmadrendű vádlott, a Bács-Kiskun megyei közgyűlés MSZP-frakciójának volt tagja, a vádiratban szereplő egyesületek közül többnek is ő volt az elnöke, 2007. októbere óta szintén előzetes letartóztatásban van): büntetése 5 év 6 hónap börtön, 6 év közügyektől való eltiltás.
Őri András (negyedrendű vádlott, a Fiatal Baloldal Zala megyei elnöke, később a FIB országos elnökségének is tagja volt, a vád szerint részt vett a fiktív egyesületek pályázatainak elkészítésében, illetve egy alapítványnak ő is elnöke volt): 4 év börtön, 4 év közügyektől való eltiltás
Krausz Csaba (ötödrendű vádlott, MSZP-s önkormányzati képviselő volt Újbudán, az ügyészség szerint ő is részt vett a pályázatok megírásában, a hamis számlák beszerzésében): 3 év börtön, 3 év közügyektől való eltiltás.
Marsovszky Balázs (hatodrendű vádlott, a Fiatal Baloldal fővárosi elnöke és egy fiktív egyesület elnöke volt): 2 év 4 hónap börtön, 3 év közügyektől való eltiltás.
Kullai Tamás (hetedrendű vádlott, a kecskeméti közgyűlés szocialista frakciójának volt a tagja 2002 és 2006 között, a vádiratban szereplő egyesületek közül kettő elnöki tisztét töltötte be): 3 év 4 hónap börtön, 4 év közügyektől való eltiltás.
Vámosi Zsolt (nyolcadrendű vádlott, vállalkozó, egy vádiratban szereplő egyesület elnöke volt 2002-2003-ban): 1 millió forint pénzbüntetés.
Prácser László (kilencedrendű vádlott, a vád szerint a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram tanácsának tagjaként segítette a Zuschlag-féle egyesületek pályázatait, illetve több fiktív szervezet Nemzeti Civil Alapprogramhoz benyújtott pályázatát is elkészítette): 1 év 4 hónap börtön, 2 év közügyektől való eltiltás.
Dr. Szente Zsolt (tizedrendű vádlott, ügyvédként Zuschlag jogi ügyeit, ingatlanvásárlását intézte, majd a nyomozati szakban védőként kapcsolódott be az ügybe, de később vádlottá vált, a vád szerint szerepe volt a hamis számlák beszerzésében): 400 ezer forint pénzbüntetés.
Győrfi Ludovic (tizenegyedrendű vádlott, Zuschlag személyi fitnesztrénere és üzlettársa volt, ő szöktette Lados Istvánt Romániába a nyomozás ideje alatt): 10 hónap fogház, 3 évre felfüggesztve.
Kubatov Iván (tizenkettedrendű vádlott, kiskunhalasi vállalkozó, a vád szerint hamis számlákat állított ki a Zuschlag-féle egyesületek elszámolásaihoz): 2 év börtön, 4 évre felfüggesztve.
Horváth Tibor (tizenharmadrendű vádlott, vállalkozó, a vád szerint három egyesület könyvelési iratait semmisítette meg, hogy a hatóság ne foglalhassa le őket, a papírokkal együtt felgyújtotta autóját is): 10 hónap börtön, 3 évre felfüggesztve
Földes Gábor (tizennegyedrendű vádlott, vállalkozó, szintén hamis számlákat állított ki a Zuschlag-féle egyesületek részére): 200 ezer forint pénzbüntetés.
Kemecsei Árpád (tizenötödrendű vádlott, a 2006-os választások során Baráth Etele országgyűlési képviselő kampányfőnöke volt, Lados segítségével pályázatot nyújtott be a Táncsics Alapítványhoz, az elnyert pénzt Baráth Etele és Csiha Judit kampányára használták): 300 ezer forint pénzbüntetés.
Dr. Szilágyi Gabriella (tizenhatodrendű vádlott, ügyvéd, a vád szerint szintén közreműködött a hamis számlák beszerzésében): felmentve.
A Zuschlag-ügyben a nyomozás egy rutinvizsgálat után indult. Még 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával kezdett el vizsgálódni több alapítványnál és egyesületnél, pályázatokon nyert pénzek felhasználása miatt. Az ügyészek hiányosságra bukkantak a szervezetek könyvelésében és adminisztrációjában is.
Az ügyben a halasi ügyészség feljelentésére a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon 2005-ben indult nyomozás, a rendőrség azonban két év alatt gyakorlatilag semmilyen eredményt nem produkált, és le akarta zárni az ügyet.
Ekkor a büntetőeljárást 2007. január 1-jével a megyei főügyészség vette át. „Nincs Zuschlag-ügy” – nyilatkozta még a vádlott 2007. szeptemberében, ám nem sokkal később Kecskeméten őrizetbe vették, majd a Szegedi Városi Bíróságon elrendelték előzetes letartóztatását.
A perben a maival együtt nyolcvanöt tárgyalási napot tartott a megyei bíróság. Százötven tanút hallgattak meg szóban, a tárgyalások jegyzőkönyve 1200 oldalt tesz ki. A Zuschlag János és tizenöt társa ellen folyó eljárásban körülbelül 20 ezer oldal iratanyag gyűlt össze, ez majdnem két szekrényt tölt meg. Érdekesség, hogy az ügyben szakértőket nem rendeltek ki.
Ki is az a Zuschlag?
A most 32 éves elsőrendű a kiskunhalasi Szilády Áron Önkormányzati Gimnáziumban érettségizett 1995-ben, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán tanult, ahol történelem szakon 2000-ben szerezte meg diplomáját. Az Ifjú Szocialisták Mozgalmában kezdte meg politikusi pályafutását még tinédzserként. 1998-ban a legfiatalabb országgyűlési képviselőként jutott be a parlamentbe az MSZP országos listájáról. 2002-ben is mandátumot nyert, ám erről 2004-ben lemondott, miután nyilvánosságra került, és nagy visszhangot kapott, hogy egy sajtótájékoztatón a holokauszt áldozatain viccelődött.
A politikával nem hagyott fel, 2006-ban a kiskunhalasi képviselőtestület tagjává választották. 2007. szeptembere óta van előzetes letartóztatásban. Zuschlag manapság valószínűleg az egyik legismertebb személy Magyarországon, nevére a Google keresőprogram jelenleg közel 21 millió találatot dob ki.