Az MR1-Kossuth Rádió adott hírt arról, hogy markolóval szedhették ki a védett növényeket az állatkert felújítás alatt álló sziklakertjéből. A tőzike, a hóvirág és a csillagvirág egyaránt védett növény, melyek eltávolításához vagy áthelyezéséhez engedély szükséges.
Nem hóvirág, tőzike
A kivitelező vállalta, hogy a növényeket ideiglenesen deponálja, ezeket a budakeszi erdészet telephelyén helyezték el, ahol mintegy 60-70 méter hosszan, fél méter magasan terítették ki a földet. Az állatkerti helyszínen most szétszakadt gyökerek és egy-egy növény várja a látogatókat.
Szollár György botanikus a helyszínt megvizsgálva úgy találta, hogy a növényzet eltávolítása nem szakszerűen történt, az későbbi beültetésre alkalmatlanná vált. Abban az esetben, ha a cél a visszaültetés, akkor a gyökérzóna megbolygatása tilos. Ebben az esetben úgy tűnik, a földmunkát nem végezték szakszerűen, ezért a növények nagy része megsérült.
Molnár Zoltán, a pálmaházi körzet vezetője elmondta, a munkákat késő ősszel tervezték elkezdeni, de elcsúsztak. A hideg tél miatt azonban a madarak még nem voltak fészkelő állapotban. A munkákkal egy időben elkezdték az elterelő etetést, hogy máshová települjenek át.
Az Állatkert abban az esetben is megsértette a törvényt, ha a madarak nem raktak még fészket, hisz megváltoztatta a védett madarak élőhelyét, melyhez engedélyt kellett volna kérni a Közép-Dunavölgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségtől, ez azonban nem történt meg.
Dr. Persányi Miklós viszont azt állítja, hogy az engedélyeket megkérték, és azok a kezükben vannak. A Fővárosi Önkormányzat sajtóirodája levélben csak annyit válaszolt, államigazgatási eljárás keretében, a természetvédelmi törvény alapján vizsgálódnak a Fővárosi Állat- és Növénykertben, folyamatban lévő eljárásról pedig nem adhatnak tájékoztatást.
Dr. Czerny Róbert állatvédelmi ombudsman szerint törvényt sértett az állatkert. Jogellenesen veszélyeztetett, illetve pusztított el védett természeti értékeket, jelentős mértékben megzavarta védett élő szervezet élőhelyét, és a természetvédelmi hatóság engedélye nélkül végezte a munkát. Ettől kezdve pedig ez már bűncselekmény is lehet, és három évig terjedő szabadságvesztés is fenyegetheti az elkövetőket - hívta fel a figyelmet a szakember.
Hogy kinek van igaza a történetben, nem tudjuk, de a növények és a madarak biztos, hogy rosszul jártak.