Az ősi fajtát nem kis kitartással és igyekezettel sikerült megmenteni a kihalástól.
"A magyar óriásnyúl néhány éve a kihalás szélére sodródott. Felismerve a kritikus helyzetet, többen szívügyünknek tartottuk, hogy megmentsük az őshonos fajtát – fogalmazott a keszthelyi illetőségű Garamszegi Tibor, aki csehimindszenti telepén tenyészti a fajtát. – Életre hívtuk a Magyar Óriásnyúl-tenyésztők Országos Egyesületét, mely a tenyésztők és az állatok, valamint a fajtával kapcsolatos anyagok felkutatását tűzte ki célul, természetesen a tenyésztési elképzelések mellett.""Számos őshonos állatfajtának van saját szervezete, génbankja, talán egyedül a magyar óriásnyúlnak nem volt" - tette hozzá. Elkezdték a hazai állomány felmérését is, és kiderült, hogy elszigetelten ugyan, de országos viszonylatban is jó néhány háztáji gazdaságban megtalálható a fajta egy-két példánya. Elkészült a fajtajellemzők részletes leírása is, mely alapján be lehet azonosítani a magyar óriásnyulat.
Garamszegi Tibor azt szeretné, ha beindulna a fajta tenyésztése, nemesítése, és génbankot is sikerülne létrehozniunk. "Strapabíró fajtáról van szó, mely ökológiai körülmények között tartható. Félintenzív tartásmóddal el lehetne érni azt a mennyiséget, melyet a piac elbír, vár - mondta. - Merthogy az óriásnyúl húsának minősége nagyon jó, ezért biztosan lenne piaca hazánkban, s külföldön egyaránt. Olasz- és Franciaországra gondolok elsősorban. Hungarikumként is lehetne ajánlani."
"Ma a lakosság elenyésző hányada fogyaszt nyúlhúst, ezért nem nem ismertek annak előnyös tulajdonságai. Pedig az energiatartalma alacsony, sok fehérjét, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz - tette hozzá. - Alacsony a zsír- és koleszterintartalma, kedvező a zsírsav összetétele. Könnyen emészthető és allergiát kiváltó hatása sem ismert, mindezek alapján helye lehet a mai modern táplálkozásban."
Forrás: Zalai Hírlap