A békák nem várt segítőik által balesetmentesen tudtak átkelni az utak túloldalára, ahonnan tovább ugráltak szaporodási helyükre.
Tavaly szervezett először békamentő akciókat a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület a megye frekventált békavonuló helyszínein. Segítettek balesetmentesen átkelni az úttesten a tartózkodási helyükről a szaporodási helyükre igyekvő erdei békákat és barna varangyokat.– A megyében körülbelül két tucat frekventált béka élőhely van, ahol a vonulást forgalmas útszakasz keresztezi, tavalyhoz hasonlóan az idén is Császáron, Tardoson és Tatán állítottuk fel a békaterelő hálókat, mintegy két és fél kilométer hosszan. A hálóhoz szorosan tizenöt-húsz méterenként egy vödröt ástunk a földbe, ebbe esnek a békák. Jövőre már biztosan új helyszínként jelen leszünk a Majkpusztán is – mondta el a Kemma.hu-nak Csonka Péter, az igazgatóság terület-felügyelő természetvédelmi őre.
Időjárásfüggő, hogy mikor indul a tömeges vonulás, a tavasz beköszöntével indulnak el szaporodási helyükre a kétéltűek. A hullám általában két-három-négy hét alatt lemegy, a megyében már csak a tardosi Malomvölgynél felállított békamentő háló áll. A békák száraz időben nem mozdulnak, fontos a páratartalom, ezért egész éjszaka és reggel is esnie kell az esőnek, hogy tömegesen elinduljanak.
Az idei összesítések alapján már látható, hogy Császáron a Karpatus pusztai bekötőútnál visszaesett az egyedszám – itt mintegy négyszáz békát vittek át a túloldalra – , Tatán a Remeteségi úton felállított hálóban ezerkétszázhat békát mentettek, Tardoson nőtt az egyedszám, míg tavaly kétezer kétéltű menekült meg a gázolástól, addig az idén már körülbelül négyezernél tartanak. A megyei akcióban mintegy száz-százhúsz önkéntes segített, valamint a tardosi általános iskolások.
Forrás: kemma.hu