Újabb számítógépes betörésekre került sor egy hackergálózatról; az áldozatok között szerepel az ENSZ, a NATO és a dalai láma is.
A Torontói Egyetem Information Warfare Monitor csoportjának tagjai tavaly fedezték fel a GhostNet nevű rendszert, amely a világ 103 államában összesen 1295 kormányzati és más fontos számítógépet fertőzött meg. Az ügyben érintettek voltak nagykövetségek, kormányhivatalok, az Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) titkárságának, a South Asian Association for Regional Cooperation (SAARC), az Asian Development Bank, számos hírügynökség, a NATO főhadiszállásának illetve a dalai láma indiai, brüsszeli, londoni és New York-i képviseletének számítógépei.A Shadowserver Alapítvány támogatásával elkészített tanulmány a GhostNettel foglalkozik. A dokumentumból ismertté vált, hogy a hackerek a legkorszerűbb módszerekkel és technikai eszközökkel dolgoznak, illetve - amint azt már korábban is sejteni lehetett - a nyomok Kínába, egészen pontosan a délnyugat-kínai Chengdu városba vezetnek.
A támadás elsősorban az indiai kormányzati és a biztonsági hivatalok, valamint a dalai láma irodái ellen irányultak. Az elkövetők elolvasták többek között a vallási vezető központi irodájából elküldött 1500 e-mailjét. A támadássorozat ezenkívül katonai és tudományos intézetek, valamint India kabuli, moszkvai, dubaji és nigériai követségei és konzulátusai ellen irányult. Az ügy áldozatává vált az ENSZ thaiföldi kirendeltsége is. "Nyilvánvaló kapcsolat van az áldozatok, az ellopott dokumentumok és a kínai állam stratégiai érdeklődése között" - olvasható a jelentésben.
A szakemberek nem zárták ki, hogy a hackereket a kínai ügynökök vezették, de egyelőre nincs semmilyen bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az akciókban a kínai kormány is részt vett volna. Az viszont fontos kérdés lehet, hogy a most ismertté vált információk alapján vajon a kínai hatóságok fel akarnak-e lépni az elkövetőkkel szemben és mindent megtesznek-e a kézre kerítésükre.
A hackerek a Twitter, a Google Csoportok szolgáltatása, illetve a Blogspots, a Baidu Blogs és a blog.com platformok segítségével tartották egymással a kapcsolatot. A hálózatot Cloud Computing-megoldások segítségével érték el és kezelték, így a megszerzett adatokat soha nem a saját számítógépeiken tárolták. Ennek ellenére két hackert a szakembert azonosítani tudtak.