Újabb számítógépes betörésekre került sor egy hackergálózatról; az áldozatok között szerepel az ENSZ, a NATO és a dalai láma is.
A Torontói Egyetem Information Warfare Monitor csoportjának tagjai tavaly fedezték fel a GhostNet nevű rendszert, amely a világ 103 államában összesen 1295 kormányzati és más fontos számítógépet fertőzött meg. Az ügyben érintettek voltak nagykövetségek, kormányhivatalok, az Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) titkárságának, a South Asian Association for Regional Cooperation (SAARC), az Asian Development Bank, számos hírügynökség, a NATO főhadiszállásának illetve a dalai láma indiai, brüsszeli, londoni és New York-i képviseletének számítógépei.A Shadowserver Alapítvány támogatásával elkészített tanulmány a GhostNettel foglalkozik. A dokumentumból ismertté vált, hogy a hackerek a legkorszerűbb módszerekkel és technikai eszközökkel dolgoznak, illetve - amint azt már korábban is sejteni lehetett - a nyomok Kínába, egészen pontosan a délnyugat-kínai Chengdu városba vezetnek.

A szakemberek nem zárták ki, hogy a hackereket a kínai ügynökök vezették, de egyelőre nincs semmilyen bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az akciókban a kínai kormány is részt vett volna. Az viszont fontos kérdés lehet, hogy a most ismertté vált információk alapján vajon a kínai hatóságok fel akarnak-e lépni az elkövetőkkel szemben és mindent megtesznek-e a kézre kerítésükre.
A hackerek a Twitter, a Google Csoportok szolgáltatása, illetve a Blogspots, a Baidu Blogs és a blog.com platformok segítségével tartották egymással a kapcsolatot. A hálózatot Cloud Computing-megoldások segítségével érték el és kezelték, így a megszerzett adatokat soha nem a saját számítógépeiken tárolták. Ennek ellenére két hackert a szakembert azonosítani tudtak.