Ma este rajtol Magyarország legnagyobb nemzetközi filmes eseménye, a Titanic Filmfesztivál. Ahogy tizenhat éve mindig, most is érdemes lesz befizetni a tíz napon át tartó eseményre, hiszen a huszonöt országból érkezett hatvanegy filmalkotás legtöbbjét először és utoljára a Titanic Filmfesztiválon láthatjuk a magyar mozikban.
A kínálat idén is változatos, nyolc szekcióban kerülnek bemutatásra filmek. Külön szekciót kaptak a franciák és az egyre figyelemre méltóbb alkotásokkal jelentkező kínaiak, és a műfajok tekintetében is sokszínűnek ígérkezik a fesztivál. A játékfilmeket, drámákat, thrillereket, dokumentumfilmeket és animációkat április 18-ig négy budapesti moziban, az Urániában, a Toldiban, a Kinoban és az Örökmozgó Filmmúzeumban vetítik majd. Már csak órák vannak hátra a kezdésig, álljon itt egy kis ízelítő a kínálatból.Zöldségekkel indul útnak a Titanic
Az első, fesztivál keretében levetített film ugyanis egy dán animáció, Az alma és a kukac. A beszélő almákkal, éneklő meggyekkel és nagyszájú zöldségekkel tarkított történet Torben, az alma fejlődésregénye, tetézve minden rosszal, amitől egy alma csak retteghet, és minden jóval amivé egy sok viszontagságon átment alma válhat, és amin valószínűleg sokat lehet majd nevetni. Az animációs filmek szekciója ezen kívül is tartogat még meglepetéseket, például a 9 című „komputeranimált rémálommozit”, amely Shane Acker amerikai rendező Oscar-jelölt (2005-ben) rövidfilmjének bővített változata, és látványvilága miatt sokan az év egyik legizgalmasabb alkotásának tartják. A történetben egyébként rongybabák küzdenek a robotokkal egy posztapokaliptikus világ romjai között, sok sikert kívánunk hozzá. A legnagyobb durranás pedig A fantasztikus Róka Úr című két Oscarra jelölt bábanimáció, ami Roald Dahl, a Charlie és a csokigyár című mese szerzője könyvéből készült. A különös állattörténet nem kerül hazai moziforgalmazásba, csak dvd-n jelenik majd meg.
Budapest is jelen lesz
A Titanicon lesz a világpremierje a Lélektánc című filmnek, amely a Bozsik Yvette azonos című, fogyatékkal élő és egészséges táncosokat együtt szerepeltető koreográfiájának felvétele, amelynek a filmváltozatát a Cannes-ban Arany Pálma-díjat nyert Iványi Marcell rendezte.
Ezen kívül bemutatják a magyar-brazil-portugál együttműködésben készült, Budapest című filmet is. A mozi a brazil Chico Buarque bestsellerének feldolgozása: a főszereplő riói író budapesti kalandjait Walter Carvalho vitte filmre, a szereposztásban olyan ismert magyar színészekkel, mint Bálint András, Hámori Gabi, Kálloy Molnár Péter és Rajhona Ádám.
Fegyverek éve
Azt azért nem mondanánk, hogy a háborús tematika jegyében telik a 17. Titanic fesztivál, de az idei válogatásban feltűnően nagy hangsúly helyeződik a fegyveres konfliktusok és a háborús agresszió feldolgozására. A francia szekcióban a Közeli ellenségek című algériai háborúról szóló alkotás, és egy második világháborús, a németek megszállta Párizs ellenállásáról szóló film, A bűn serege is szerepel. A közeli ellenségekben olyan témákat feszegetnek, hogy a franciák évekig be sem mutatták, arra is felhívja a figyelmet, amire eddig a filmesek csak utalni mertek, hogy lakott településeket is bombáztak napalmmal, és halálra kínozták a hadifoglyokat. Hasonlóan merész alkotás az Élet és halál városa című kínai háborús dráma, amely a második kínai-japán háború egyik legvéresebb epizódját, Nanking 1937-es elfoglalását dolgozza fel. Az első világháborúról szintén franciák készítettek dokumentumfilmet 14-18 – A világégés címmel, Thet Sambath kambodzsai újságíró pedig a Vörös Khmer uralma alatt elkövetett gyilkosságokra derít fényt az elkövetőket és a felelősöket megszólaltató dokumentumfilmjében.
Különös történetek
Az eddigi esztendőkhöz hasonlóan családi és szerelmi drámákban sem lesz hiány a Titanicon. A történetek nem nélkülözik az abszurditást sem: nézhetünk svéd tragikomédiát két ötvenes házaspárról, akik – nem tudván megoldani a felmerült házasságtörő szerelem gondját – összeköltöznek, és négyesben folytatják az életüket (Ésszerű megoldás), de belepillantatunk egy negyven éves, alkoholista matematikusnő és egy kamasz fiú szerelmi történetébe, (Birtokviszony) vagy egy átlagosnak látszó háziasszony titkos éjszakai kiruccanásaiba is. (Asszony zongora nélkül). Bizonyára megrázóak lesznek a Családi kötelékek-szekciónak azok a történetei, ahol gyermekek sorsát dolgozzák fel az alkotók: a magukra, vagy éppen a felnőttek kegyetlenségére utalt gyerekek létproblémáival foglalkozik az amerikai St. Nick és az orosz Búgócsiga című film is.
Zene mindenkinek
Az utóbbi évek egyik legerősebb zenei szekciója állt össze idén a témára mindig nagy hangsúlyt fektető fesztiválra. Köszönhető ez annak is, hogy 2009-ben a Blur és a White Stripes zenekar is dokumentumfilmmel jelentkezett. A Blur tagjai No distance left to run címmel tartanak számvetést a jobb és rosszabb napokról annak örömére, hogy nem tudnak egymástól megszabadulni, a White Stripes pedig egy különleges, isten háta mögötti fellépésektől sem visszariadó 2007-es koncertturnét örökített meg filmen. A Perzsa macskák című féldokumentumfilm a fesztivál egyik legizgalmasabb alkotása, egy iráni együttesről szól, akik annak ellenére játszanak nyugati típusú popzenét az országban, hogy ez ott hatóságilag tilos. Nők például kizárólag nőknek énekelhetnének illedelmes iráni dalokat. Amíg a zenekar tagjai a filmben illegális papírokat intéznek, hogy Londonban koncertezhessenek, bejárják Teherán virágzó undergroud indie-rock szcénáját. Van közülük, aki börtönbe is került a zene miatt, de azóta két gitárral megjárták a világ nagy filmes eseményeit. Budapesten a Titanic alatt teljes felállásban lépnek fel a Gödörben, és ez lesz az első alkalom, hogy iráni együttes játszik nálunk.
A Hullámtörő - díjért futnak
Kilenc, különböző kategóriákba tartozó film versenyez a Hullámtörő – díjért 2010-ben: az elismerést 2006 óta a zsűri véleménye szerinti legjobb, ezen belül is a legújítóbb és legmerészebb film alkotói vihetik haza. A nemzetközi zsűri tagjai ebben az évben Gothár Péter rendező, Tiina Lokk észt és Nick James brit filmkritikusok. A versenyzők sorában többek között a már emlegett Asszony zongora nélkül, az Élet és halál városa és az Ésszerű megoldás is szerepel.