Górcső alá vettük: kulturális szempontból fontos posztokat eddig kik viselték a Fidesz-KDNP szövetségében és az első Orbán-kormányban
A 2010-es országgyűlési választások első fordulójában A Fidesz-KDNP szerezte meg a legtöbb mandátumot és bár még nincs hivatalos végeredmény és a második forduló még hátra van, nagy valószínűséggel ők alakíthatják majd meg az új kormányt.A párt a kampány alatt nem beszélt arról, győzelme esetén mely politikusoknak szán kormányzati szerepet kulturális kérdésekben, ám a korábbi évek alapján talán következtethetünk a jövő embereire is.
Oktatás és kultúra külön felelőssel
A Fidesz kormányzat alatt 1998-2002-es ciklusban két minisztérium is foglalkozott a kultúrával, az Oktatási Minisztérium, és a Nemzeti Kulturális Örökség minisztériuma. Az oktatási tárcát 1998-2001 között Pokorni Zoltán vezette. A pedagógus végzettségű Pokorni nevéhez köthető a felsőoktatási intézmények integrációja, felsőoktatási tandíj megszüntetése, a diákhitel és a Bursa Hungarica ösztöndíjrendszer bevezetése. Pokornit 2001 júliusában Pálinkás József váltotta, aki a minisztersége előtt atomfizikus-kutatóként tevékenykedett. Pálinkás a ciklus végéig vitte az oktatási ügyeket. A politikus 2008 óta nem politizál és kilépett a pártból, jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia elnökeként dolgozik.
Nemzeti Kulturális Örökség minisztériuma
A kultúra kérdésével közvetlenül az Orbán-kormány alatt a Nemzeti Kulturális Örökség minisztériuma foglalkozott, amelyet kezdetben a Pécsi Tudományegyetem korábbi rektora, a párton kívüli Hámori József vezetett, majd a tárcát 1999-től a ciklus végéig Rockenbauer Zoltán etnológus, művészettörténész vette át. 1998-tól ebben a minisztériumban dolgozott egyházi ügyekért felelős, helyettes államtitkári poszton Semjén Zsolt, a KDNP jelenlegi elnöke.
Kulturális tagozat
Az utóbbi években a Fidesz ellenzéki pártként tevékenykedett. Ebben a minőségében több, a kultúrával foglalkozó szakpolitikus feltűnt, akik a párt Kulturális tagozata körül tömörültek. A tagozat elnöke Hoffmann Rózsa pedagógus.
Pletykák
A pesti aszfaltról számos pletykát szedegettünk fel, és hála az Internetnek innen is tuti tippek áramlottak felénk. Az, hogy kinek volt igaza, és higgyünk-e a pletykáknak néhány hét múlva derül csak ki. Egyes hírek szerint kulturális miniszterként Szőcs Géza erdélyi magyar költő, újságíró kaphat bársonyszéket. A Figyelőnet információi szerint Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága elnökének neve is felvetődött, ám egyik informátorunk szerint ő nem komoly aspiráns.
Forrás: KultúrPart