A Hitler lánya című regényért Csaplár Vilmos veheti át kedden este a három millió forint értékű 2010-es AEGON Művészeti Díjat és Major Janka kisplasztikáját
Az öttagú zsűri nevében Gács Anna kritikus jelentette be, hogy a Hitler lánya című munkának ítélték a díjat, mert a könyv "merészen eredeti vállalkozás: anekdotákat, vicceket, történelmi apokrifeket és valóságos forrásokat dolgoz össze szövevényes, de biztos kézzel szerkesztett történelmi regénnyé".Hősei között a történelem valódi szereplői és az írói fantázia teremtményei - például Adolf Hitler és Kucor Fanni , Kasztner Rezső és Kujeda Éliás - is jelen vannak.
Bár - mint az író fogalmazott - a kitalált figurák számára sokszor valóságosabbak az igazi személyeknél. A szerteágazó elbeszélés jó fél évszázadot ölel fel, bejárja Magyarországot, miközben egyre komorabb képet fest a mindenkori hatalom és az egyéni sors kapcsolatáról.
Csaplár Vilmos regényét nem utolsó sorban az teszi rendkívül izgalmassá és rendhagyóvá - vélte Gács Anna -, hogy képes összebékíteni két, látszólag összebékíthetetlen dolgot: elbeszélője egyfelől jóízűen sztorizó kisembernek hat, másfelől a végzet szenvtelen végrehajtójának.
Az AEGON Művészeti Díjat első ízben Spiró György vehette át a Fogság című regényéért, majd 2007-ben Rakovszky Zsuzsa költő kapta meg az elismerést Visszaút az időben című kötetéért, 2008-ban Térey János költő Asztalizene című színművéért, tavaly pedig Jónás Tamás Önkéntes vak című verseskötetéért.
Csaplár Vilmos 1971-ben és 1972-ben a Jelenlét című egyetemi irodalmi folyóirat alapító főszerkesztője volt, 2003-tól a Szépírók Társasága elnöke. Lovagkor című 1971-es novelláskötete óta 21 esszékönyve és regénye jelent meg. Írt drámát és film-, illetve televíziós forgatókönyveket. Több irodalmi és művészeti díj birtokosa. Mint az AEGON Művészeti Díj tulajdonosa, fél évvel később jelölhet egy másik magyar művészt az AEGON Művészeti Társdíjra.
Darvasi László:Virágzabálók
Kemény István: Kedves Ismeretlen
Kovács András: Ferenc Sötét tus, néma tinta
Kukorelly Endre: Ezer és 3
Podmaniczky Szilárd Szép Magyar Szótár
Schein Gábor: Egy angyal önéletrajzai
Tóth Krisztina: Magas Labda
Vajda Miklós: Anyakép, amerikai keretben
Varga Mátyás: Hallásgyakorlatok