A szermaradványok azért jelenthetnek veszélyt, mert a szervezetből nem ürülnek ki, hanem ott felhalmozódnak.
A lap keddi számában megjelent cikk szerint a boltokból találomra 12 üveg terméket választottak ki, amelyek közül 6 bizonyult szennyezettnek. A termékeket a brémai Applica laboratóriumban vizsgáltatták meg.A mézekben olyan szermaradványokat is találtak, amelyek be vannak tiltva Európában. A német laboratórium a mézekben többek között nitrofuránt talált, amelyet korábban az állatgyógyászatban használtak. Ennek a ma már betiltott antibiotikumnak az a sajátos tulajdonsága, hogy nem ürül ki a szervezetből, hanem felhalmozódik, és rákot okozhat.
A lap szerint a mézágazat résztvevői egyetértenek abban, hogy a fogyasztók egészségét is kockára tevő termékek forgalomba hozatalában részt vevőket felelősségre kell vonni, de ez nem történik meg. A cikkben az élelmiszer-ellenőrző hatóság szigorúbb fellépését szorgalmazzák.
Ezek közül hármat az Alba-Méz Kft. gyárt, és a Spar áruházak árulják. Ezekben a mézekben többek között nitrofuránt talált a német laboratórium, amit korábban az állatgyógyászatban használtak. Ennek a ma már betiltott antibiotikumnak az a sajátos tulajdonsága, hogy nem ürül ki a szervezetből, hanem felhalmozódik, és rákot okozhat.
Nitrofurán:
korábban Magyarországon is nagy mennyiségben használtak az állatgyógyászatban, lehetséges káros hatásai miatt azonban pár éve betiltották. A nitrofurán hatékony baktériumellenes szer, mivel a DNS-t esetlegesen roncsolhatja, ezért különféle daganatos betegségeket okozhat. Ezért emberi fogyasztásra szánt állatok esetében betiltották használatát. Az Európai Unió 1995-ben állította le a szer alkalmazását.
Idén márciusban a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal a Mézes Kert 2002 Kft termékeiben talált nitrofuránt, bár ennek mennyisége igen alacsony volt.
Korábbi riasztások:
2009.06.03- Lettország- Nitrofurán Magyarországról származó akácmézben
2008.04.04-Lettország- Nitrofurán Magyarországról származó akácmézben
Forrás: Kétesáruk
Forrás: Világgazdaság