A busát a hetvenes-nyolcvanas években telepítették ide, s akár nagyobb hullámban is pusztulásnak indulhatnak az öregedő példányok, és a halfaj többszörös kárt okoz a tó vizében.
A nonprofit halászati cég vezetője szerint az idegen fajtára semmi szükség a Balatonban, de megfelelő mértékű visszafogása megoldatlan. Az idei állami költségvetésben nincs nyoma, hogy rendezett pénzügyi háttere lehetne az ügy kezelésének. A nonprofit cég anyagi helyzete sem elég stabil ahhoz, hogy önállóan, kellő hatékonysággal beavatkozzon.Az idén 50 tonna busa kifogására kötött szerződést a környezetvédelmi és vízügyi tárcával a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt., tájékoztatott Varga László elnök-vezérigazgató. A cégnek a jogelőd Balatoni Halászati Zrt.-től átvett kapacitása évi 300-350 tonna kifogására is elegendő lenne, ám még ez is kevés ahhoz, hogy a Balatonból eltávolítsák a busát. A tó becsült halállományának legalább a harmada busa, számszerűen öt-hatezer tonnányira taksálják ezt az idegenhonos fajtát. Amit ebből a horgászok érzékelnek, az a határtalan bosszúság, amivel pedig időnként a turisták szembesülhetnek, az a méretes, oszló tetemek látványa és az ezzel járó bűz.
– A busára egyáltalán nincs szükség a Balatonban – jelentette ki a cégvezető. Ha a nonprofit cégnek a busa lehalászására rendelkezésre álló személyi- és eszközállománya teljes kihasználtsággal működne, még akkor is csupán a busák súlygyarapodásával azonos mennyiséget tudnának lefölözni. – A legjobb az lenne, ha a 2011-es büdzsében már önálló költségvetési soron szerepelne a feladatra szánt összeg – hangsúlyozta Varga László.
Forrás: bama.hu