A fűtési szezon lezárultával már tisztán látszódik a számokból, hogy Örményesen a pelletkazán telepítése jó húzás volt. Az adatokat böngészve látszik, hogy tavalyhoz képest 1,2 millió forintot spóroltak a gázszámlán az iskolában.
A fűtő, Kripta Bálint pontos költségkimutatást vezetett, és ennek tanúsága szerint az iskolában 165 fűtési napot regisztráltak. Itt közel 21 tonna pellet fogyott, ennek költsége 781 500 forint volt (egy 40 kilós zsák 1500 forintért kapható). 24 napban biszont gázzal kellett fűteniük a pelletkazánban keletkezett nem várt lerakódás miatt. Ebből a fűtőanyagból 1977 köbméter fogyott, összesen 353 160 forint értékben. A fűtésköltség összeadva 1 134 660 forintra jött ki az áfával együtt. Ehhez képest az iskola gázszámlája 2 353 000 forint volt, tehát 1,2 millió forintot spóroltak.Kiszámolták azt is, hogy mennyi gáz fogyott volna ezen a télen: így 3 168 000 forint lett volna a kiadásuk. Ennek tükrében több mint 2 milliót tudtak lefaragni. A költségtakarékossághoz hozzájárul, hogy az iskolát a közelmúltban hőszigetelték, illetve napraforgóocsút is használtak a pelletkazánhoz, amit ingyen kaptak.
"Az egy dolog, hogy áttérünk egy más fűtési rendszerre a könnyebb fenntarthatóság érdekében, de ez önmagában kevés lenne — hangsúlyozza Török Csaba polgármester. — Előzetesen készítettünk egy energiamérleget, hogy mi az, amivel rendelkezünk, mi az, ami helyben van. Itt egy mezőgazdasági területen akad melléktermék — gally, mezőgazdasági hulladék — bőven, amit tudunk a fűtésnél hasznosítani. Erre kell alapoznunk a saját energiaellátást."
"Ha magunk állítjuk elő a fűtőanyagot, nem vagyunk kiszolgáltatva a szolgáltatóknak, cégeknek, és emellett helyben még munkahelyet is tudunk majd teremteni - tette hozzá. - Ennek első lépéseként egy aprítékkészítő gépet vásároltunk 1,25 millió forint értékben, amellyel a nyesedéket és a gallyakat dolgozzuk fel. A készülék traktorra könnyedén felszerelhető, így egyszerűen mobilizálható. Olyanról is folynak az egyeztetések, hogy a tiszabőiek az ártéren akácgallyakat gyűjtetnének össze, mi pedig átvinnénk az aprítógépet és feldolgoznánk azt, és megegyezés alapján osztoznánk rajta. Ez azért is lenne jó, mert a tiszabőiek a nyesedéket tovább tudnák értékesíteni, mi pedig fel tudnánk használni fűtésre."
A pozitív tapasztalatok után jövő héten megkezdődik az óvoda felújítása, ami magában foglalja a hőszigetelést, a nyílászárócserét, a belső rekonstrukciót, illetve egy pelletkazán beépítését. A község tervei között szerepel, hogy a Glaser-kastélyba és a polgármesteri hivatal épületébe is pelletkazánt telepítenének. A polgármester szerint az így megtakarított összeg akár önerőt is képezhet a település számára különböző pályázatoknál, amiből régóta áhított fejlesztésekre juthat.
Forrás: szoljon.hu