Balla Zsófia kapta az Artisjus irodalmi nagydíját az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület budapesti székházában tartott művészeti díjkiosztón péntek délután. Az év komolyzenei díját rendhagyó módon egy három éve elhunyt zeneszerző, Pertis Jenő Ember voltam című kórusműve érdemelte ki.
"A nyár barlangja a költőnő tizenkettedik kötete, új verseinek egyik legfőbb témája a veszteség" - emelte ki Ferencz Győző. Hozzáfűzte: Balla Zsófia versei nem simulnak a kortársi uralkodó megszólalási módba, a költő tudatosan felfüggeszti nyelvi kételyeit, de mintegy ennek ellensúlyozására kompozícióit nem egyetlen mag köré szervezi. Mint elhangzott, a költőnő legfőbb törekvése, hogy visszaadja a szavak megtépázott méltóságát, és új kötetében poétikailag is izgalmas újításokat hozott.
Az Artisjus további három irodalmi díjat osztott ki. Krusovszky Dénes költő, író, műfordító Elromlani milyen című verseskötetével érdemelte ki a díjat. Szilágyi Zsófia irodalomtörténész A továbbélő Móricz című tanulmánykötetéért vehette át az elismerést. Tóth Krisztina költő, író Magas labda című kötetéért vehette át a díjat.
Az év komolyzenei díját rendhagyó módon egy három éve elhunyt zeneszerző, Pertis Jenő Ember voltam című kórusműve kapta, amely a Korunk Zenéje hangversenysorozatának tavaly szeptemberben tartott Megkésett ősbemutatók elnevezésű estjén hangzott el.
Hollós Máté zeneszerző laudációjában kiemelte: az év komolyzenei művének járó Artisjus-díjat az előző naptári évben bemutatott kompozíciója kaphatja meg.
Az év könnyűzeneszerzőjének Erdélyi Andrásnak, a Back II Black együttes gitárosának Szinger András, az Artisjus igazgatója adta át az elismerést. Erdélyi a Funkybiotikum című album dalszerzői munkájáért kapta az elismerést.
Az év könnyzenei produkciójának Palya Bea Egyszálének című albumát választották. A díjazottat méltató Wolf Péter zeneszerző az énekesnő-dalszerző egyéniségét emelte ki, mint mondta, "Palya Bea megjelenik, és onnantól kezdve nem lehet nem figyelni rá, nem lehet kivonni magunkat a hatása alól".
Földes László Hobo kapta az év könnyűzenei szövegírójának járó díjat a tavaly megjelent Circus Hungaricus lemezének "szuggesztív dalszövegei miatt". A díjat átadó Bródy János felidézte a rockzenész pályafutását, majd úgy vélte, "a Circus Hungaricus szövegei pontosan és erőteljesen szólnak arról a világról, amelyben létrejöttek, és a nemzetközi zenei formákat mélyen magyar tartalommal töltötték fel".
Az év könnyűzeneszerzői életműdíjat az idén Balázs Fecó vehette át, akinek 2009-ben jelent meg életművét árfogó Best of... lemeze. Laudációjában Malek Miklós elmondta: Balázs Fecó neve egybeforrt a Korál együttessel és a sitkei fesztivál sikerével. Mint elhangzott, a díjazott olyan zenész, akinek dalait hallva, soha nem kapcsoljuk ki a rádiót.
Az év magyarnóta-szerzője Bognár Gyula lett, akiről Nógrádi Tóth István nótaénekes elmondta: a díjazott harminc éve dolgozik a Balaton partján, és több mint négyszáz dalt írt, amelyek kottafüzetekben is megjelentek. Nógrádi Tóth István kiemelte: Bognár Gyula a magyar nóták mellett számos táncdalt, musicalt és gyerekdalt írt, mesejátékait pedig Budapest mellett Bécsben is bemutatta a Tihanyi Vándorszínpad társulata.
Az irodalmi díjak pénzjutalommal járnak, az irodalmi nagydíj összege hárommillió forint, az irodalmi díjak mellé egyenként 1 millió 800 ezer forint jár, amelyet a díjazottak egy éven át ösztöndíj formájában vehetnek fel. A zenei elismerésekhez pénzjutalom nem, csak egy violinkulcsot formáló kisplasztika társul.