Elkezdődött a gombaszezon, mert bár gombát találni szinte akár egész évben lehet, tömegesen tavasszal kezdenek megjelenni az erdőkben, a mezőkön. A gombák bőséges növekedéséhez a jelenlegi időjárás nagyon kedvező.
Hiába a sok figyelmeztetés, mégis minden évben akad, aki számára ismeretlen, de főleg bevizsgálatlan gombát eszik. A laikus gombagyűjtők nemegyszer összetévesztik a vadon termő ehető gombákat az azokhoz külsőre nagyon hasonlító, ám mérgező fajokkal.A legsúlyosabb, nagyobbrészt halálos kimenetelű mérgezéseket a gyilkos galóca okozza, amelyből már a kosárba került töredék is veszélyes lehet. Legalább ezt a gombafajt biztonsággal fel kellene tudnia ismerni mindenkinek, aki gombászásra adja a fejét. A gyilkos galóca kalapja fehér, barna vagy zöldes színű, lemeze fehér, gallérja és bocskora van.
"Körülbelül százezer gombafajt ismerünk, de ezek között vannak mikroszkopikusak is. Olyan azonban, amit gyűjteni, termeszteni lehet, csak néhány tucat faj van – magyarázza dr. Estók Bertalan biológus, gombatoxikológus. – Ilyenkor tavasszal először a kucsmagombák jelennek meg, majd a tövisalja-gombák, májusi pereszkék, szegfűgombák, csiperkék, majd nyár elején a vargányák. Minden ehető gombának megvan a mérgező párja. Lehet gombát gyűjteni, de nagy körültekintéssel, és olyan emberhez csatlakozva, aki ismeri őket. De ha ő sem gombaszakértő, akkor el kell vinni a leszedett példányokat bevizsgáltatni. A piacokon vizsgázott gombaszakértők nézik át őket, ingyen. Ne akkor vigye valaki a gombamaradékot a vizsgálóhoz, amikor már rosszul van, mert sajnos ilyenre is volt már példa."
A gomba nagyon egészséges étel. Fontos viszont, hogy gombás ételt csak frissen fogyasszunk. "Gombafehérjét, cukrot, zsírsavat, aromaanyagokat, gombarostokat és vitaminokat is tartalmaznak a gombák, sőt egyes fajok még gyógyhatásúak is – folytatja a gombaszakértő. – Gyerekeknek viszont nem tanácsos gombás ételt adni, mert a kitintartalma miatt megterhelő a gyomruknak."
A gombákkal kapcsolatban fontos betartandó szabály, hogy mindenki csak szakértő által bevizsgált gombát vegyen, és ne házalóktól vásároljon, ez utóbbi ugyanis veszélyes lehet.
Rengeteg hiedelem él a köztudatban arról, hogyan lehet biztosan megállapítani egy gombáról, hogy mérgező-e. Ezek nagy része viszont nem igaz. Tévhit, hogy:
– az a gomba mérgező, amelyiknek elszíneződik a húsa
– ha lehúzzuk a kalapjának a bőrét, nem lesz mérgező
– megfőzve a gomba méregteleníthető
– ha a csiga megrágta a gombát, akkor az nem mérgező
– ha az ezüstkanál nem feketedik meg tőle, akkor megehető
"Ha megtörtént a baj, a legfontosabb, hogy a mérgezés után a beteg a lehető legsürgősebben szakszerű segítséget kapjon – mondja dr. Pozsgai Szabolcs, az ÁNTSZ regionális közegészségügyi osztályvezetője. – A különféle mérgező gombák a méreganyagok természete és mennyisége szerint igen különböző tünetekkel járó mérgezéseket okozhatnak. A legjellemzőbbek a gyomor-bél tünetek, például hányás, hasmenés, valamint az idegrendszeri tünetek."
Forrás: heol.hu