A budapesti a világszerte tevékenykedő 136 Goethe Intézet egyike; 22 éves fennállása óta a német-magyar kapcsolatok egyik legfontosabb közvetítő intézményeként, az angolszász nyelvi globalizáció korában a német nyelv és irodalom letéteményeseként a kultúrák közötti párbeszéd fenntartását, a Németországról kialakított kép árnyalását szorgalmazza.
Mint azt Dr. Gabriele Gauler, az Intézet igazgatója Dr. Nagy Márta programigazgató tolmácsolásában elmondta, idén még nem érzékelhetők a gazdasági világválság és az új kormányciklus feltehetően Dél-Amerikára koncentráló megszorító intézkedései.A tavalyi évhez hasonlóan számos és sokféle programot kínál a Goethe Intézet Budapest, továbbra is központi szerepet szánva az irodalmi kapcsolatok ápolásának, az olvasás és a német nyelv a különféle művészeti ágak és a tanároknak illetve diákoknak szánt oktatási programok segítségével történő népszerűsítésének. Mindemellett a PASCH (Schulen: Partner der Zukunft/
Iskolák: a jövő partnerei) programot, tanári továbbképzéseket, nyelv-tanfolyamokat kiegészítették alulról, pl. a középiskolákból jövő kezdeményezésekkel, így nemzetközi online-diákújságírói hálózattal, kompakt kiadványokkal. Utóbbiak már óvodás kortól használhatók (Hans Hase/Hanzi Nyuszi), de új az Intézet honlapján elérhető és ingyenesen használható nyelvoktatói csomag is.
A jövő héten induló Nemzetközi Könyvvásáron ugyan nem lesz jelen a megszokott Goethe-stand, de az Intézet Berlin-Budapest programsorozata különböző helyszíneken számos író-olvasó találkozóval jelenti a könyvvásár meghosszabbítását április 22-étől; ellátogat Budapestre a Georg Büchner-díjas író, Arnold Stadler, akivel Esterházy Péter beszélget. Rajtuk kívül olyan Németországban sikeres magyarokkal is találkozhatunk, mint Kiss Noémi vagy Dragomán György, illetve velük párba állítva a fiatal német utánpótlás, így Tilman Rammstedt, a fiatal német írónemzedék egyik legisnertebb képviselője, továbbá a drámaíróként ismert Moritz Rinke, akiket a Lipcsében idén városi díjjal kitüntetett Dalos György moderál majd. Köztudott, hogy az érdeklődés a másik oldalon is megvan; a magyar írók nagyon sikeresek német nyelvterületen, ami a világpiacra való betörés egyik előkapuja is: gondoljunk csak az odakint magasan jegyzett kortárs íróinkra. Idén Regensburgban folytatódik a magyar-német költőpárok bemutatkozása a Goethe Intézet támogatásával: Magyarország lesz a kiemelt vendég.
Irodalmi izgalmakat az ősz tartogat még a német kultúra kedvelői számára: a Goethe Intézet munkatársai Blind Date-re invitálnak minket, ahol az idei Német Könyvdíj, a legmagasabban jegyzett német irodalmi elismerés egyik várományosával találkozhatunk személyesen.
A Goethe Intézet éves szinten 170 kulturális programot szervez; ezek egy részéből a vidék, idén kiemelten Pécs2010 is profitál. Júliusban lekerül például Hans Engels müncheni fotóművész márciusban az Eckermann kávéházban bemutatott kiállítása, aki ismert és kevéssé ismert Bauhaus-épületeket fotózott le, miközben az idő, a történelem nyomait igyekezett tetten érni a mediterrán városban, de Pécsre kerül a Goethe Intézet évről-évre egyre sikeresebb filmfesztiválja, a Sehenswert/Szemrevaló is október 6-a és 17-e között, amely a az adott év legfrissebb, legérdekesebb német filmejeiből válogat. Ezen kívül az Intézet jóvoltából az Europa Mania Fesztivál vendége lesz az elektrojazz DJ-ket és producereket tömörítő Jazzanova és a provokatív Chicks On Speed, valamint egy különleges, interaktív árnyszínházzal Eva Meyer-Keller formációja is május 7-e és 9-e között.
Az idei tervekben szerepel még a kiadói metropoliszok bemutkozását szolgáló sztárvendég, Rüdiger Safranski meghívása, ezentúl a magyar írók és fordítóik népszerűsítése céljából alapított díjak megismertetése a nagyközönséggel, egy a műfordítók továbbképzésre szánt szakmai hétvége, illetve INPUT címmel egy szakmai konferencia, koprodukciók és a kultúra szerepe a közszolgálati televíziózásban témában.
A megújult honlapon nemcsak nyelvet tanulhatunk, de belehallgathatunk a legfrissebb német zenei kiadványokba, naponta frissülő hírek közt böngészhetünk, számos ösztöndíjról, aktuális felhívásról és hálózatról szerezhetünk tudomást.
És ha már úgyis elmegyünk az Intézet könyvtárába, vagy részt veszünk valamelyik rendezvényen, tanfolyamon, esetleg vizsgán, vessünk egy pillantást a Ráday u. 58. sz. alatt található Intézet folyósóin kiállított Művészet Vendégségben 2010 alkotásaira, mely újra a világ köülönböző országaiból Budapestre érkező művészek munkáiból mutat ízelítőt; Katja Melzer kurátor többek között a szlovák Farkas Roland videóinstallációhoz készült montázsát, a párizsi, képeslapokról is imsmert Bruno Bourel fekete-fehér fotóit, vagy a újvidéki Baráth Áron monokróm színeket használó absztraktjait válogatta be az idei anyagba.
A beküldési határidő 2010. augusztus 20.
A pályázók bármilyen könyvet választhatnak, amely eredetileg német nyelven íródott – legyen az szépirodalom vagy szakkönyv. Az írásokat augusztus 20-ig lehet beküldeni az interneten: www.goethe.de/lieblingsbuch, vagy postán: Goethe-Institut e.V., „Mein Lieblingsbuch”, Dachauer Straße 122, D-80637 München.