A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű, New York-i székhelyű szervezet listáját toronymagasan vezeti Irak a büntetlenségi index alapján: a közel-keleti országban az utóbbi évtizedben 88 sajtómunkatárs lett gyilkosság áldozata, és a hatóságok egyik esetben sem tudták kézre keríteni az elkövetőket.
A CPJ büntetlenségi indexe, amelyet harmadik éve publikál a szervezet, a 2000 és 2009 közötti adatok felhasználásával adja meg az adott országban egymillió lakosra eső megoldatlan újságíró-gyilkosságok számát. A listára azok az államok kerülnek fel, ahol legalább 5 eset maradt felderítetlen.Idén ezt a határt tizenkét ország lépte át, köztük több olyan is, amelyet működő demokráciaként és jogállamként tart számon a világ, így például India, Mexikó és Oroszország. A pozitív példa idén Brazília és Kolumbia, négy megoldatlan esettel Brazília le is került a listáról.
A CPJ idei jelentése szerint Irak, Szomália és a Fülöp-szigetek a legveszélyesebb hely a sajtó munkatársai számára. Irak a kezdetek óta vezeti a listát a maga 88 elkövetett és egyúttal felderítetlen esetével, Szomália tavalyi harmadikként került a dobogó második fokára 9 esettel, a Fülöp-szigetek pedig a 2009. novemberi mészárlás után ugrott a hatodikról a harmadik helyre.
A jelentésben a bizottság egyebek közt megállapította: a helyzet Dél-Ázsiában a legrosszabb, a listás 12 országból 6 innen került ki. Az áldozatok 90 százaléka helyi újságíró volt, aki a korrupcióhoz, bűnözéshez és nemzetbiztonsághoz hasonló érzékeny témákkal foglalkozott. A riporterek harmadát tartották fogva vagy kínozták meg mielőtt megölték, ezt a módszert felkelők használják előszeretettel a világ sokkolására.
Több helyen, például Srí Lankán a gyilkosságok következményeként a sajtó munkatársai elmenekülnek az országból, ami azzal járhat, hogy az adott állam teljesen kikerül a média fókuszából. Tíz esetből 4-ben a gyilkosságot fenyegetés előzte meg, ami azért is érdekes, mert a harmadik helyezett Fülöp-szigetek legfelsőbb bíróságának egyik szóvivője nemrég nevetségesnek nevezte egy újságírót ért halálos fenyegetéseket