A média óriási érdeklődése mellett nyílt meg Sárközy Pálnak, a francia köztársasági elnök apjának első franciaországi tárlata szombat este a párizsi Espace Pierre Cardin kiállítóhelyen.
A 82 éves festőművésznek a Werner Hornunggal közösen készített, a budapesti Abigail Galériában nemrégiben kiállított digitális képfantáziái közül 56 látható a francia fővárosban, valamint húsz rajzot, és Sárközy Pál első két párizsi, 1949-ben készült akvarelljét is bemutatják.A két művész hat éve dolgozik együtt: Sárközy Pál hagyományos rajzait Werner Hornung fotó- és komputermanipulációval egészíti ki. A látomásszerű részletekből összeálló színes munkák legfőbb témája a női szépség, a szerelem, a féltékenység, és az emigráns létből fakadóan a gyökerektől való elszakadás, mindez szellemesen, gyakran humorral fűszerezve.
A tárlat központi helyét a francia államfő feleségéről, Carla Bruni-Sarkozyről készült portré foglalja el, amelyen az elnökné-énekesnő az elnök miniatűrjét ábrázoló zongorán ülve gitározik. A hatalmas festmény mellett pedig Pierre Cardin portréja látható. A divattervező a tulajdonosa a kiállításnak helyet biztosító kulturális központnak, amely a francia elnöki hivatallal, az Elysée-palotával szemben, a Champs-Elysées sugárúton található. A divatkreátor személyes megrendelésére készült alkotás négy napja lett kész, és most először láthatja a nagyközönség.
A mecénásként és műgyűjtőként is jól ismert divattervező kifejtette: politikai, vallási és nemzeti hovatartozástól függetlenül negyven éve állít ki műtárgyakat saját kiállítóhelyén, és úgy érezte, érdemes a francia közönséggel is megismertetni Sárközy Pál művészetét, akit régóta barátjaként tisztel.
A francia média hatalmas érdeklődése kapcsán Sárközy pedig némi iróniával azt mondta: azon gondolkodik, hogy nevet változtasson, mert a francia újságírók folyton a politikáról kérdezik, pedig "ő csak képeket csinál". "Ha majd Hajdúnak hívnak, talán a képeimről is fognak beszélni, és nemcsak a politikáról. A fiam viseli az én nevemet, nekem kell egy másikat találni" - mondta.
Sárközy Pál úgy érzi, hogy a szaksajtó is politikai alapon ítéli meg munkásságát: "Ha jobboldaliak, akkor (azt mondják) nagyszerű, ha baloldalról jönnek, akkor meg nagyon rossz (amit csinálok)".
Az Out of mind / Az elmén túl című kiállítás Párizsban május 9-ig tekinthető meg, azt követően a marokkói Marrákesben, majd a belgiumi Bruges Dalí Múzeumában lesz látható