Néptánc, standard, kortárs, freestyle - a tánc világnapján mit tehetnénk mást: ünnepeljük, ami él és táncol! Lesz rá lehetőség egész nap.
a modern balett megalapítójának születésnapjára emlékezünk.
Budapest számos helyszínen kínál ez alkalomból programokat, hogy workshopokon, akár a szabadban mozgassuk át testünket-lelkünket; a MERLiN Színház és a GÖDÖR egész nap várja az érdeklődőket táncórákkal kezdőknek és haladóknak, így mindenki felfedezheti a számára szimpatikus mozgást és előadőt, de az előadások, szimpóziumok sem maradnak el. Május elején pedig már az L1 kortárs tánc fesztivál várja a tánc szerelmeseit. A fiatal tehetségeket nemzetközi szinten bemutató fesztivál főszervezője idén is Ladjánszki Márta táncos-koreográfus, aki meghívottként épp Svájcból tart dortmundi fellépése felé; neki tettük fel először világnapi villámkérdéseinket.
Olvasás után irány a táncos élet!
Mi lennél/vagy, ha nem tánccal foglalkoznál/zol?
Divattervező, varrónő. :)
Miért ajánlod az embereknek a tánc nézését/művelését, mire tanít meg, különös tekintettel arra, ha oktatással is foglalkozol?
A tánc lehetőséget ad önmagad teljes körű megismerésére. Hihetetlen energiahalmazokat köt le, a fölösleges energiák pedig kidolgozhatóak a segítségével. Fitten tartja a testet és a szellemet, ragyogó emberekkel lehet kapcsolatba lehet kerülni általa. Nem utolsó sorban az ősi energiákból táplálkozik, hiszen a ritmusra épül. Ezen kívül ha valaki felfedezte önmaga határait, megértette, elfogadta őket, akkor nyitottan szemlélheti a vele dolgozókat; abból is rettentően sokat lehet tanulni.
Portré tájképpel.
A tánc ma = ...
KÜZDELEM.
Merre tart a tánc jövője?
Nálunk? Politika...
Rajtunk kívül? A test és a mozdulat totális szétboncolása; a teoretikus mozgás dívik, sajnos. Én az ösztönös alkotóban és alkotásban hiszek!
"Az ENSZ 2010-et a Kultúrák Közeledésének Nemzetközi Évévé nyilvánította, és az UNESCO-t jelölte ki a megemlékezések szervezésére, mivel az UNESCO-nak már több mint 60 év tapasztalata van annak támogatásában, hogy az emberek jobban megismerjék és megértsék egymást.
Irina Bokova, az UNESCO új főigazgatója egy univerzális képet vázolt fel, amelyet ő +új humanizmus+-nak nevezett; egy olyan képet, amely a teljes emberi társadalom számára nyitott, humán választ ad a globalizáció és a válság kérdéseire, és amelynek célja a társadalmi összetartozás támogatása, valamint a béke megőrzése.
A tánc minden kultúrának szerves része, és ideális eszköz arra, hogy összekapcsolja a különböző országok népeit.
A fesztiválok a legéletszerűbb módon segítik egymás kölcsönös megismerését, és a másság tiszteletét; a nemzetközi táncfesztiválokat minden évben több száz millió ember látogatja. A külföldi országokban tanító tanárok maguk is a megértés hídját építik, és ez a híd összeköti a táncosok testét; több tízezer tánctanár utazik külföldre minden évben.
A kongresszusok és nyitott konferenciák lehetőséget biztosítanak arra, hogy az emberek bemutathassák a munkájukat a közönségnek; minden évben több tucat nemzetközi találkozót szerveznek a táncművészet kutatóinak, történészeinek és kritikusainak.
Még a fesztiválok világán kívül is, ha valaki egyszerűen a televízióban nézi egy idegen ország táncközvetítését, ennek révén a leglátványosabb, legmegragadóbb és legmeggyőzőbb módon kaphat képet egy másik etnikai csoportról.
A kulturális sokszínűség illusztrálására és az egymáshoz való közeledés megtestesítésére nincs jobb eszköz a táncnál."