„Azután a vörös Május jött./Be nagy dolog volt:/A szívem tombolt/S agyam amit kigondolt,/Mind eskü volt, forradalmas,/A vörös lobogóra.” Nem, ez nem egy vörös induló részlete, hanem egy Ady-versből való. S akadnak még meglepő érdekességek május elsejével kapcsolatban.
1.) Melyik filmben nincs május elsejei jelenet?1.) Ámbár tanár úr
2.) Csinibaba
3.) Csocsó, avagy éljen május elseje!
2.) Melyik virágot ünneplik május elsején Franciaországban?
a) nyárfa
b) orchídea
c) gyöngyvirág
3.) Mi a Május Elseje Társaság hivatalos kiadványsorozatának neve?
a) Fáklya
b) Máglya
c) Münnich Ferenc Jegyzőkönyv
4.) Jézus hány éves korától nem esik említés apjáról, Munkás Szent Józsefről?
a) 12
b) 33
c) a megkeresztelkedésétől
5.) Honnan származik pajtás szavunk?
a) a szó a szláv pajtából képzett származékszavunk
b) az oszmán-török ’rész, részes’ jelentésű szóra megy vissza
c) német jövevényszó, jelentése ’gályarab, semmirekellő’
5.) + 1. Melyik év május elsejei Kádár-beszédével indult el a Magyar Televízió műsorszolgáltatása?
a) 1953 b) 1957 c) 1955
Megoldások:
1./c A Sas-féle Csinibabában mindenki elvtárs ugyan, de Koltai két, 1998-as 2001-es és filmjében lesz kulissza a május elsejei mulatság.
2./c Franciaországban 1561 óta május 1-jén tartják a gyöngyvirág ünnepét (fête du muguet), mivel IX. Károly ekkor tette hivatalos aktussá azt a néphagyományt, amely szerint az ezen a napon ajándékba adott gyöngyvirágszál szerencsét hoz. Hawaiin május 1-jén ünneplik a nyakba akasztott virágfüzér napját, ebben lehet orchídea is, sok országban nyárfát állítanak.
3./a Valóban, ez a Társaság létezik, bár legutóbbi országos gyűlésük 2008 júniusában volt. 1988. november 11. alakult meg Münnich Ferenc Társaság néven, nevüket 1991. március 9-én változtatták Május Elseje Társaságra, 1998 január 1-i hatállyal már közhasznú szervezetnek minősülnek.
4./a Az evangéliumok azonban nem adják meg József születése, halála helyét vagy idejét, foglalkozását ácsnak fordították, jóllehet más famegmunkáló mesterségeket is takarhat. Jézus 12 éves kora után többé nem említik Józsefet, és egyetlen szót sem idéznek tőle. A katolikus hagyományban József a munkások védőszentje, és számos ünnepnapja van. IX. Piusz pápa 1870-ben Szent Péterrel együtt az egyetemes Katolikus Egyház védőszentjévé nyilvánította, ezen kívül számos ország védőszentje.
5.)/b Érdekes, hogy fő ellenségeinktől vettük át ezt a szót, amit aztán az orosz megszállók félhivatalos megszólítása lett az elvtárs mellett.a magyar nyelvben 1555-től dokumentálható írásban a használata; török-oszmán a pajzán is, ennek eredeti jelentése a gályarab; a pajta valóban szláv eredetű, de a pajtásnak nem sok köze van a juhakolhoz. Édekesség, hogy az elvtárs szót az 1948-as forradalomban már használták az azonos nézeteket való forradalmárok.
5.)+1./b A magyar televízió 1953-ban januárjában kapta meg működési engedélyét, de csak 1955-ben volt az első próbaadás egy Mágnás Miska filmrészlettel. Hivatalosan az intézmény 1957. május 1-jével kezdte meg működését, amikor a május 1-jei ünnepségekről sugárzott műsort, a Kádár-beszéddel.
Értékelés:
5+1 helyes találat:
Ön megérdemli az ingyen virslit és vurstlit a Városligetben, de legalábbis egy tétlen napot szombaton – ha nem az egész hétvégén!
4-5 helyes találat:
Eresszen a magasba egy léggömböt és kívánjon valamit. Május elsején semmi sem lehetetlen!
4-nél kevesebb helyes találat:
Hát, a fele még hiányzott; sebaj, a kudarc feldolgozásában talán segít az alábbi archív felvétel.