Előbb a Katrina hurrikán, most olajfoltveszély fenyegeti a Mexikói-öblöt. Milyen visszafordíthatatlan károkat okoz az olajpestis Luisiana partjainál?
A part településeiben már érezni az olaj szagát: a települések többsége halászatból és turizmusból él, így ezrek maradhatnak munka nélkül, de az Obama elnök által nemzeti katasztrófának nyilvánított olajszennyezés visszafordíthatatlan károkat okozhat a természeti kincsekben is.A Mississipi-delta a part legveszélyeztetettebb pontja, nemcsak azért, mert az Egyesült Államok szárazföldi vízhálózatának 40 százalékát teszi ki, hanem az itt élő ritka növény- és állatfajok miatt is. 1989-ben már volt hasonló olajkatasztrófa Alaszka partjainál, az akkor tankhajó elsüllyedése már a szakemberek szerint is lehet, hogy kevesebb áldozattal járt, mint ez a mostani szerencsétlenség.
Az önkéntesek és a tűzoltóság napok óta igyekszik elhajtani a madarakat a partok közeléből, a halászoknak külön képzést tartanak, hogy hogyan menthetik meg hajójukat, ha körülzárja őket egy olajgyűrű, miközben az annak terjedése ellen küzdenek a speciális szívóberendezésekkel és vegyszerekkel. A védelmet 75 mérföld hosszúságban próbálják megoldani. A parti őrség és a települések vezetői folyamatos készültségben üléseznek és továbbra is szorgalmazzák Washington tájékoztatását és bevonását a válságkezelésbe. Mintha csak átok ülne a világnak ezen a táján: az időjárás sem kedvezett a vízi és légi mentőakcióknak; a szennyeződés a hétvégén már elérheti Texast és Floridát is.
Az előzetes becslésekkel szemben nemcsak hogy több olaj szivárog fel az 1500 méteres mélységből, de az olajfolt sokkal gyorsabban is terjed a part felé; 800 ezer liter nyersolaj jut így naponta az öböl vizébe. A fekete arany már kb. egy 72x160 kilométeres felületet borít.