A bántalmazott gyerekekre legtöbbször az iskola és a rendőrség hívja fel a figyelmet. Tavaly 852 testi, lelki sérülést elszenvedett kiskorúról szerzett tudomást a gyermekjóléti szolgálat.
Három gyermekét bedeszkázott ablakú szobába zárta az a Békéscsaba környéki faluban élő nő, aki az estéit szórakozással töltötte. Az anya kicsapongó életmódjára a szomszédok hívták fel a gyermekjóléti szolgálat figyelmét.Egy másik megyebeli településen az apai terror miatt lépett a hatóság. A férfi az étkezést büntetés-jutalmazásnak fogta fel, és csak akkor adott enni öt gyermekének, amikor azok megérdemelték. A férfi a feleségén is uralkodott, a depressziós asszony a családját és a lakást is elhanyagolta. A korukhoz képest fejletlen testvérekre a pedagógusok figyeltek fel, a körülményeiket a családgondozó azóta is folyamatosan figyelemmel kíséri.
Az ombudsman becslése szerint hazánkban minden száz gyerekből tizenkettő szenved el bántalmazást, és ennek csak töredéke tudódik ki. A jelzőrendszer tagjai sokszor azért nem teljesítik a kötelezettségüket, mert személyes megtorlástól tartanak.
"Ha súlyosabb az eset, a rendőrséget értesítjük - mondta el Dr. Baji Sándor, a békéscsabai Réthy Pál kórház osztályvezető gyermekgyógyásza. - Ez történt évekkel ezelőtt, amikor éhezés miatt legyengült óvodás korú gyermeket kezeltünk. A kicsi a klinikára került tőlünk, ahol fertőzés miatt meghalt."
Az elhanyagolás hátterében szerinte jellemzően a romló szociális körülmények állnak. Hozzátette, egyre több a magatartászavaros kisgyermek, akiknek viselkedését nehezen tolerálják a feszült, netán szenvedélybeteg szülők. Így aztán a társadalom perifériáján lévő és a jól szituált családokban egyaránt látnak példát bántalmazásra.
Forrás: Beol