A kiszáradás fenyegeti a Jordánt, az egykor hatalmas és gyümölcsöző folyót és vidékét. Az aktivisták még küzdenek Jézus keresztvizéért.
Az Izraelt Jordániától elválasztó Jordán folyó már jövőre kiszáradhat, jelenleg is inkább csak egy büdös érhez hasonlatos, amiben szenny és só keveréke csörgedez. A környezetvédők ammani konferenciáján elhangzott, hogy Izrael, Szíria és Jordánia egyaránt felelős a természeti katasztrófáért, hiszen a folyó vizének 98 %-át használják fel. A felelősség elemzése mellett a tanulmány a Jordán megmentésére is javaslatot tesz.A 19. században a folyó még 65 m széles volt, ma az emberi beavatkozásoknak köszönhetően néhány helyen már csak bokáig ér, mondta az ammani konferencia 180 résztvevőjének Gidon Bromberg a FOEME (Közép-Kelet Barátai) elnöke.
A tanulmány szerint közel 340.000 háztartás szennyvizét vezetik a folyó vizébe, ehhez jönnek még a környék tavaiból lecsapolt sót és hormonokat tartalmazó szennyeződések; ennek ellensúlyozásaképp új tisztítóüzemek létesítését tervezik, amihez mindenképp szükséges további friss vízkészletek, (mennyiségben közel 400 millió köbméter), becsatornázása a folyóba. Ezen kívül számos vízvezetéket kellene megjavítani, vízgyűjtőket lefedni a vízpárolgás megszűntetése és a tartósan jó eredmények elérése érdekében.
Bromberg szerint anyagi forrást a folyómenti turizmusból származó bevételek is biztosíthatnának, hiszen a bibliai források szerint ebben a folyóban, Kasr Al Jahud településnél keresztelték meg Jézust. Amíg a Jordán vize ennyire szennyezett, a turisták sem fognak ide látogatni, még a vallásosak sem kockáztatják meg az esetleges fertőzést. - mondta a Jordán megmentését szorgalmazó Bromberg.