Kártérítési pert indult a Christie's aukciós ház ellen, mert XIX. századi német rajzként, a lehetséges ár ezredrészéért adott el egy művet, amely a volt tulajdonosa szerint valójában Leonardo da Vinci alkotása volt - jelentette a The Guardian brit napilap internetes kiadása.
Állítása szerint a cég nem tanúsított "kellő gondosságot", és valódi értékének töredékéért passzolta el a művet, és emiatt keresetet nyújtott be a manhattani szövetségi bíróságon.
A leányprofilt jelenleg egy göteborgikiállításon lehet megtekinteni da Vinci-alkotásként. Marchig a bíróságra benyújtott iratok szerint jelentős, de eddig meg nem nevezett mértékű kártérítést követel. A dokumentumok szerint a rajzot több mint 100 millió dollárért (21,8 milliárd forintért) biztosították és annak értéke meghaladja a 150 millió dollárt (csaknem 36,7 milliárd forintot).
Marchig szerint a La bella principessa (A szép hercegnő) című portré a milánói herceg lányát, Bianca Sforzát ábrázolja.
A periratok értelmében számos bizonyíték támasztja alá, hogy a rajz egy valódi da Vinci-alkotás. Egyebek mellett megemlítenek egy halvány ujjlenyomatot, amely megegyezik azzal, amit a festőgéniusz egy másik alkotásán találtak. Szénizotópos kormeghatározás segítségével megállapították, hogy a rajz 1440 és 1650 között, nem pedig a XIX. században keletkezett. A Christie's a vád szerint nem alkalmazta a modern a tudományos módszereket és technológiákat.
Akad azonban olyan szakértői vélemény is, amely ellentmond a felperes állításainak. Jacques Franck, az UCLA da Vinci-szakértője a Guardiannek kijelentette: "Ez nem Leonardo keze nyoma. A rajzon anatómiai hibák láthatók, különösen a nyak és a mell közötti vonalon."
"A Christie's a leghatározottabban visszautasítja a követelést, s azt érdemtelennek tartja" - jelentette ki az aukciós ház szóvivője.