Meliorisz Béla Makár-hegyi versek ciklusának egy darabja kapta a legtöbb szavazatot a „Versben élő Pécs”-program online-szavazásán. A vers kapcsán kértük meg, hogy vezessen végig minket a városon és kulturális életén.
Van-e a makári hegyeknek valamilyen ősi története, övezi-e ezt a területet valamilyen legenda, pécsi anekdota?A Makár-hegyi versek című ciklust (melynek két darabja szerepelt a százas válogatásban) húszévesen írtam. Kettős élményből született, a bensőséges, pannon táj és egy tüneményes diáktársnőm iránt fellobogó szerelem élményéből.
Az akkoriban még meglehetősen ritkán lakott Makár-hegyen, a város kedves szőlőskertjeinek egyikében, jobbára festői ambíciókat is dédelgető, főiskolásokból álló kis társaság bérelt egy üvegezett verandás hétvégi házat műteremnek. E baráti közösség irodalmár tagjaként szerettem ott dolgozni és nagyokat vitatkozni a többiekkel. A körbeforduló táj, a közelben magasodó, erdőségekkel borított vonulatok, az emberi gondoskodás szépségéről árulkodó gyümölcsösök, s a város torlódó tetőinek, görbe utcáinak sora, a tornyok látványa újra és újra megfogott.
Mit gondol, milyen szempontok alapján szavazhattak a résztvevők?
Nyilván az döntött, mennyire érintette meg egy-egy szöveg a versek között böngészőt, ezt követhette a név, az ismertség. Úgy tűnik, kissé költőietlen korunkban az intenzívebb líraiságú költemények nyerték el a szavazók tetszését
Ön mely verset választaná „Pécs legszebb köletményének”?
Babits Mihály Utca, estefelé című versét, vagy Csorba Győző Séta és meditáció, vagy Bertók László A város neve című költeményét.
Olvastam néhány negatív hangulatú kommentet is a szavazással kapcsolatban; hogy lehet, kell-e ezekre reagálni?
A rosszindulatú, gyanakvó megjegyzésekkel nem tudok mit kezdeni. Mindössze annyi közöm volt a „Versben élő Pécs”-programhoz, hogy egyszer régen megírtam a Makár-hegyi verseket. Bár érdekes játéknak tartottam, de nem kísértem figyelemmel a szavazást. Persze, örültem, hogy versem szerepelt a százas listán, melyből választani lehetett.
posztmodern táj
legyen ez a változat
mondjuk vasgyár
szövőnők omló álmai
családi nincs már
csak a vaslábasban virító sárga fű
mely örök és magyar
a történelem súlyosan veszélyezteti
a benne és környezetében élők egészségét
nem érdemes hát mérni az időt
legföljebb mondatokkal játszani
elrontani a ragozást
mit tudom én ilyesmik
vagy ha még most sincs házad
lottót venni
járkálni a fasorban
míg homállyal lassan megtelik
Budapestet gyerekkorom óta (talán a rokoni szálak miatt is) szeretem, úgyhogy elfogultság nélkül mondhatom, Pécs a kisvárosi vagy kisvárosias jellegét már régen levetkőzte, noha az elmúlt időszakban mint leszakadóban lévő térség centrumát fenyegette a vidékiségbe süllyedés veszélye, de ettől eleven szellemi és művészeti élete, valamint az elnyert kulturális fővárosi szerepre készülődés megmentette. Ugyanakkor Pécs elég messze van a fővárostól, hogy a régióban betöltött vezető szerepét megőrizhesse. A jelenlegi fejlesztések még egyértelműbbé teszik ezt, ráadásul úgy, hogy a kétezer éves múlt értékeit sem hagyja veszni. Na, jó. Ami igaz, az igaz, nincs villamos a városban. Metró se. De az utak állapota hasonló a fővárosiakéhoz.
Parti Nagy Lajossal is együtt indult pályája; nem bánja, hogy inkább helyi szinten ismerik?
Tizenévesen úgy gondoltam, olyan polgári foglalkozást kell választanom, amely kapcsolatban van az irodalommal. Ezért lettem magyartanár. Aztán később már nem tudtam lemondani (minden nehézsége mellett) a tanári pálya szépségeiről sem. Hozzáteszem, szerencsére úgy, hogy az autonómiámat is sikerült mindig megőriznem. Nem vagyok bolondja a hármas számnak, de az is igaz, eddig három önálló kötetem jelent meg, s az utóbbi évtizedben mindössze három lapban publikálok: az Élet és Irodalomban, a Jelenkorban és a Műhelyben. Ez van. Más utakat járunk, de ma ugyanúgy szeretem Parti Nagy Lajost és a munkáit, mint a Fél korsó hiány idején.
kiköltözni régi mondatainkból
eltűnni mint a sziklafal előtti
szamarak a kordéval
félálomban könyökölni valahol
mint tengerre néző szoba ablakában
elfelejteni az utcazajt
a gimnázium udvarát
a regényhősöket
csak azt gondolni amit akarunk
vagy egyszerűen semmit
A színházat (s ebből van több is) nagyon szeretem, a múzeumok mindig szolgálnak valamilyen meglepetéssel, a nagy képzőművészeti kiállítások igényesek. A Jelenkor című folyóirat által képviselt szellemiség közel áll hozzám, figyelemmel kísérem a lapot. Fontosak a folyóirat és a Csordás Gábor vezette Jelenkor Kiadó irodalmi estjei, könyvbemutatói. Zenét szívesebben hallgatok itthon, de ha tudok, a Szélkiáltó, az Ostinato együttes vagy az Ulpius zenekar koncertjeire elmegyek.
NEM DŐL ÖSSZE
kritikus helyzetekben
hajlamosak vagyunk
azzal vigasztalni magunkat
nem dől össze a világ
nem dől össze mondjuk
csak az eldobott metaforák
roncsait kerülgetve a bicikli szaladt ki
alólunk egy pillanatra
Az év tavaszba, kora nyárba fordulásával egyre bizakodóbb vagyok. Sok a változatos, az ínyencek tetszését is kiváltó program, a csúszó építkezések ellenére is. A város népszerű terei átalakultak (még kissé szokatlanok) vagy átalakulóban vannak. Ezt máshogy éli meg a tősgyökeres pécsi, a „tüke”, s az ide származott. Magam, utóbbiként, örülök a megújulásnak, igaz, jóval kevesebb kővel, nagyobb zölddel, hangsúlyozottan délies növényzettel még otthonosabb lehetne a „mediterrán hangulatok” városa.
Tudna említeni néhány kedves helyet, alkotótársat, kulturális eseményt helyi szinten?
A város legkedvesebb sétánya a pihentető vagy meditációra késztető Sétatér, s közelében a püspöki palota kertje. Igazán hangulatos a tettyei nyári palota romjait övező park, s a kőrengetegből messzebb kívánkozóknak a jól kiépített mecseki sétautak és pihenőhelyek kínálnak felüdülést. De említhetem a családias belvárosi kisvendéglőket is, meg hát a sörgyár környéki diáktanyákat. Sajnos, a legendák övezte és szellemi központként is működő Nádor kávéház felújítása még várat magára. Említsek még kedves helyeket? Ilyenek az antikváriumok és a régiségkereskedések, lehet válogatni köztük.
az éjszaka kiszakadt reklámszatyrából
szétszóródnak a majdnem álombeli szöveggé lett szavak
vasárnapias határszéli vasútállomás
a dél sivatagában remegő vonalak szétfolyások
páraként semmivé foszló néhány ismeretlen arc
a mondatrészletek igazán jól ki nem vehető repedéseiben
a szinte már értelmetlenségig türelmes várakozás
titkolt törekvések illúziója
mifelénk ma így kélt ki a ködből a rózsásujjú hajnal
de azt hiszem ehhez hasonló már máskor is előfordult
csak akkor magam is az utasok között ácsorogtam
nézelődve a sínpárt elveszejtő távolba
s a meg nem történt dolgokra még ennél is jobban tudtam emlékezni
Jelentős Szirtes Gábor kiadói és irodalomszervezői munkája, kiadói és költői tevékenysége mellett rendkívüli Csordás Gábor műfordító teljesítménye, Gállos Orsolya éd Koszta Gabi műfordítói munkájával hívták fel magukra a figyelmet. A teljesség igénye nélkül, fontos és iskolateremtő Nagy Imre, Thomka Beáta, Bókay Antal, Jankovits László, Orbán Jolán, Takáts József, Müller Péter szerkesztői, kritikusi, kutatói, irodalomtudósi munkája, s e sorból nem hagyhatók ki a Jelenkor jelenlegi és volt szerkesztői sem: Ágoston Zoltán, Nagy Boglárka, Szolláth Dávid és Keresztesi József.
Az érdekes kulturális események közt kell megemlíteni a színházi találkozókat (nem botlás a többes szám!), az olvasóligetet, a bordalfesztivált, az örökség-napokat, fúvószenekari találkozót, táncbemutatókat, s még folytathatnám a sort.
álmokkal már kísérleteztem
most egy mondattal zárkóztam be
s egymás ízlelgetésével
múlatjuk az időt
darabokra szedjük s a lehetséges
variánsok szerint megpróbáljuk
összerakni egymást
a végső változat felől
semmi kétségem
Ön tanít is; hogyan látja a napi gyakorlatban, van-e a költészetnek jövője, illetve ki tud tenni érte?
Már sokszor siratták, de a költészet nem halt meg, a költészet örök. Olyan emberi tapasztalatokat képes rögzíteni, mely más formában megoldhatatlan. Szerepe van ebben, nyilván, a nyelv mitikus erejének is. Ha az irodalomtanítás (legalább részlegesen) szakít a történeti szemlélettel, s a domináns szerepet a kortárs jelenségek kapják majd benne, még optimistább leszek.